Toptancı ve Perakendeciler için e-ticaret sitesi sahibi olma zamanı.

No Comments

Toptancı ve Perakendeciler için e-ticaret sitesi sahibi olma zamanı. Türkiye’de toptancıların ve Perakende satış yapanların %70’inin halen bir e-ticaret sitesi yok. B2B ve B2C’nin geliştirilmesi için bir adım atıyoruz. Toptancı E-ticaret Sitesi ve Perakendeci E-ticaret sitesi çalışmaları ile sizlere iki farklı seçenekte özel e ticaret paketi sunuyoruz.

B2B E-ticaret Nedir?

B2B İngilizce karşılığı (Business to business) olan. Firmadan firmaya yapılan e-ticaret modelinin adına denir. Türkiye’de en sık kullanılan e-ticaret modelleri arasında yer alan bu sistem şirketlerin birbirleri arasındaki ticareti hızlandırmak için planlanmıştır. Bir firmanın kendi bünyesinde yani şubeleri arasında ya da farklı firmaların birbiri arasında yaptığı e-ticareti modelinin tanımını eder.

B2B’nin Avantajları Nelerdir?

Şirketler arası iletişim ve yanlış siparişlerin olmasına, ihtiyaç dışı ürünlerin gereksiz harcamalar ile çoğalmasına ve yapılan harcamaların düzenli olarak kredi kartı veya banka havalesi yolu ile ödeme alınmasına ve daha bir çok kolaylığa olanak tanır. B2B‘nin en öemli faktörü ise iş yükünü azaltması ve müşterilerin toplu şekilde firmanın ürünlerini inceleyebilecek olmasıdır. Online Alışveriş‘de firmalar birbiri arasındaki bağı geliştirerek Faturalama, Muhasebe, Takip, Kargolama, Ürün Takibi ve daha bir çok konuda da kendilerini geliştirmiş olurlar.

Toptancı ve Perakendeciler İçin E-ticaret

Toptancı ve Perakendeciler İçin E-ticaret

B2C E-ticaret nedir?

E-Ticaret te B2C Nedir. Bu iki terimin arasındaki fark, müşterinin kim olduğudur. Müşteriler şahıs olduğunda B2C Business To Costumer (Firmadan müşteriye) terimi kullanılır. Yani şirketin açmış olduğu e-ticaret sitesi üzerinden kullanıcı olan müşteriye direkt olarak satış yapmasını sağlayan yönteme denir. Dolayısıyla burda müşteri firma değildir. Direk kullanıcıdır.

B2C’nin Avantajları Nelerdir?

En büyük avantajı fiyat kazancıdır. Normalde firmaya 4 TL’ye sattığınız bir ürünü son kullanıcıya 10 TL’ye satabilme imkanınız vardır. Bunun içinde Maliyet, Kargo, İş yükü ve diğer etkenler ile KDV vs.. de bulunduğu için fiyat farkı oluşur ancak kar marjı yükselir. Toptan alan firmaya tek seferde 1000 adet ürün verebilirsiniz. Ancak Son kullanıcıolan kişi ya bir yada bir kaç adet ürün alacağı için toptan alıcı kadar etkin rol oynayamaz. Ancak e-ticaret geniş bir sektördür. Küçük bir pencereden bakmamak gerekir. Mülyonlarca kullanıcının olduğu bir sektörden bahsediyoruz. Bu bağlamda bir günde bir toptancının aldığı kadar da satış yapma imkanınız bulunuyor. Yani bunu ön görmek zor.

B2B ve B2C’yi aynı anda açabilir miyiz?

Tabi ki; ancak her ikisi de farklı stratejilere dayalı olduğu için iki farklı iş yükü demek oluyor. Personel bakımından eğer doğru stratejileri uygulayacak olursanız kesinlikle kazancınız çok daha fazla ve etkin şekilde artacaktır. E-ticaret de uygulanması gereken tüm stratejileri uygulamanız gerekecektir. Sosyal Medya, Reklam, Pazar Rekabeti ve daha fazlası. Eğer rakibiniz yok ise kendi kendinize de rakip yaratabilirsiniz. Bir kaç site açarak aralarında fiyat farklılıkları oluşturabilirsiniz. Diğer sitelerde yapılan satışlarda sizin bünyenizde farklı isim altında olacaktır. Böylece kendi rekabet ortamınızı oluşturmuş olursunuz. Toptancı ve Perakendeciler için e-ticaret  artık eskisinden çok daha önemli. Çünkü rekabet artıyor ve satış marjları yükseliyor. Diğer rakipleriniz karşısında önde olmak istiyorsanız mutlaka başlamalısınız.

Sizlere her iki konuda da B2B ve B2C konusunda E-ticaret Geliyoo olarak yardımcı olmaya hazırız. B2C ve B2B‘ye başlamak istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bizlere Chat üzerinden yada Telefon aracılığı ile 7/24 ulaşabilirsiniz. Kafanıza takılan ve bilmek istediğiniz her konuda size yardımcı olmak için burdayız. Lütfen iletişime geçmekten çekinmeyin.

 

 

Yorum Yazın

No Comments