Seo SSL hakkında bilgi, nedir ve nasıl kullanılır?

No Comments

Bir çok kişi aynı soruyu soruyor, Seo SSL hakkında bilgi, nedir ve nasıl kullanılır? bu soru aslında kafa karıştırıcı bir soru. Çünkü SSL’in SEO türü diye bir türü yok. Ancak soruyu şu şekilde değiştirebiliriz.

SSL’in SEO’da önemi nedir ve neden kullanılmalı?
SSL bilindiği gibi bir çok site tarafından da yayınlanmış olan browser ile kullanıcı arasında şifreleme özelliği bulunan bir protokol sertifikasıdır. Bu sertifika firmayı kişiyo ve siteyi birbirine bağlayan bir üçgenden oluşur. Müşteri SSL’li siteye girdiğinde kendini güvende hisseder. Nedeni ise vereceği bilgilerin yazım esnasında zaten şifreleniyor olması.

İkincisi İnternet Sitesi ya da E-Ticaret Sitesi için önemli bir araç olarak kullanılabilir. Bu sayede arama motoru güvenlik için ikinci bir inceleme yapmasına gerek kalmadan index için alım hızını arttırır ve belli bir puan atar. SSL sertifikası sayesinde sitede kodlama kısmında farklı bir bağlantıyı SSL olmadan kullanamazsınız. Buda kullanıcı güvenliği ve hack güvenliğini artırır.

Bütün bunları bir araya getirdiğimiz zaman arama motoru için SSL’in önemli olduğunu görüyoruz. Ancak SSL kullanılması index hızını arttırır yada SEO’ya çok faydası olur demek yanlış olur. Bu sadece bir parça sizi daha güvenli bir site konumuna getirir.

e-Ticaret Sitelerinde SSL zorunluluğu.
e-Ticaret Siteleri’nin SSL kullanması zorunludur. Nedeni ise Kredi kartı gibi bilgilerin link üzerinden yazılıyor olması, eğer bir sitede SSL sertifikası yok ise SARI yada KIRMIZI şekilde görünüyor ise lütfen ositeden uzak durun. Belki site hack için kullanılmıyor olabilir. Ancak site sahibinin de haberi olmadan hacklenmiş olabilir. Bu nedenle kendinizi daha güvende hissedeceğiniz bir siteye geçiş yapın.

En güvenilir SSL firması hangisidir?
Bu konuda bilgi vermek doğru olmaz, her SSL firmasının kendine göre iyi ve kötü yönleri vardır. SSL güvenliği en üst düzeyde olan ve bu işin babası olarak nitelendirilen VeriSign adında bir firma bulunuyor. Ancak SSL fiyatı oldukça yüksek olduğundan ne yazıkki tercih edilir durumda değil. ComodoSSL ise bazı browserlarda düzgün çalışmıyor ucuz olanı. Diğerlerinde sorun yok. AlphaSSL ve DigiCert gibi bir çok SSL firması da bu işi iyi yapanlardan RapidSSL ise bir çok kişinin tercih ettiği en uygun SSL sertifikalarından biri. Bu nedenle size şunu öneriyoruz demek bizim için bir hata olacaktır. Bunu sizin araştırarak karşılaştırarak yapmanız gerekir.

 

Yorum Yazın

No Comments