Arama motoru optimizasyonu nedir ve SEO nasıl yapılır?

No Comments

Arama motoru optimizasyonu nedir ve SEO nasıl yapılır?

SEO (Search Engine Optimization) Türkçe açıklaması ise “Arama Motoru Optimizasyonu”. Hemen herkes bu konuda bilgi sahibi olmak istiyor. Doğru şekilde yapılan SEO çalışması, sizi arama motoru sonuç sayfasında iyi yerlere getirir. Ancak yanlış yapılan SEO’da bir o kadar zor duruma sokabilir. SEO’da ilk ve en önemli şey benzersiz içerik kullanımıdır. Şimdi sizlere bu konuda detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. SEO nasıl yapılır? SEO’da önemli olan etkenler nelerdir?  Google’da SEO’nun önemi nedir?  gibi bir çok soruya cevap vermeye çalışacağız.

Seo Nasıl Yapılır?

Seo Nasıl Yapılır?

SEO nasıl yapılır?

SEO’ya başlamak için önce hangi yazılımı kullandığınızı bilmeliyiz. WordPress, Prestashop, Magento, Vbulletin, OpenCart her biri farklı yazılımlardır. Bu yazılımların özellik itibariyle farklı SEO eklentileri ve teknikleri vardır. SEO için ilk kural Friendly URL dir. Arama motorları url yapısı düzgün olan ve özellikle html uzantılı siteleri daha kolay indexe alır ve kolay tarama yaparak daha temiz sonuçlar çıkarabilir. HTML (Hyper Text Markup Language) bu tarz bir URL yapısını bir saniye ile 40 saniye arasından index’e alırken diğer URL yapılarını 1 saniye ila 150 saniye içerisinde index’e alır. Dolayısıyla URL yapınızın önemi burada ortaya çıkıyor. Google Webmaster Tools yani Web Yöneticisi Araçları kısmında bir sayfanın indirme süresini saniye ve milisaniye cinsinden görebilirsiniz.

İkinci ve en önemli kural benzersiz içerik kullanımıdır. Benzersiz içerik üretmek yazmak oldukça zordur. Konu hakkında bilgisahibi olmalısınız. Ürettiğiniz içeriğin verilerini test etmiş, değerlendirmiş ve sonuçlarını görmüş olmalısınız. Bu bir nevi tecrübe ile sabitlenmiş konulara dayalı olmalıdır. 20 yıllık internet deneyimize dayanarak verdiğimiz bilgilerin tamamı tecrübe edilmiştir. Kesinlikle bu içeriği başka bir yerde bulamaz ve kopyasına ulaşamazsınız. Çünkü tamamen benzersiz şekilde yazılmıştır. Şu anda bu içeriği okuyorsanız. Google’da iyi bir noktaya geldiği için SEO çalışmasının da ne denli kaliteli yapıldığının bir göstergesi olarak da kabul edebilirsiniz. Benzersiz içerik arama motoru’nun ihtiyaç duyduğu en önemli besin kaynağıdır. Kullanıcılara doğru, kaliteli ve anlamlı içeriği sunmak arama motorunun asli görevidir.

Benzersiz içerik içerisinde link kullanımı: Google ve diğer arama motorları bazen önemli kelimeleri önerilen paylaşım olarak algılar. Bu şu demektir. içerik içerisinde aynı siteye ait link kullanmak. Bu yazımızda da olduğu gibi içerik içerisinde farklı sayfalara farklı kelimelerde link verilmiştir. Bu diğer sayfalarında bu yazı sayesinde önerilme oranını arttırır. Aynı zamanda tekrar kontrol edilmesini ve paylaşım yoğunluğu ile kullanıcıya bu içerik de bizde var demekdir. Dolayısıyla hem kullanıcıya hemde arama motoruna içerik içi yeniden yönlendirme yapılır ve tavsiye niteliği taşır.

Benzersiz içerik.

Benzersiz içerik.

İçerik resimlerini adlandırma ve alt tag: Google ve diğer tüm arama motorları içeriklerde bulunan resimleri alır ve index içerisinde arama kriterlerine göre isimlendirebilir. Resmin adı ile bütünleşik bir içeriğ bağlamı oluşturur. Buna şu şekilde bakabiliriz. Bir resim adı 5481818.jpg diyelim bu resim adı ile seo-nasil-yapilir.jpg adı aynı değere sahip değildir. Google resimlerin isimleri ile içeriğin bir bütün olup olmadığını inceler. Dolayısıyla sizin resimlere verdiğiniz isim de o denli önemlidir. Aynı zamanda resimler için alt başlık yani alt tag kısmı bulunur. Bu resimlerin hangi anlatımda bulunduğunun kısa açıklamasıdır. Bu açıklama sayesinde o resmi arama sonuçlarında o alt başlığa göre çıkartır. Buda hem arama motorunun hemde size gelecek olan trafiğin artmasına neden olur. Daha çok kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

Link paylaşımı ve backlink: Link paylaşmak ve backlink kullanmak her zaman için önemli bir unsurdur. Ancak Google’ın en son yaptığı güncellemede yeni bir teknik geliştirildi. Aslında bu korkutan bir şey değil. Bilakis webmasterlar için yararlı bir konu oldu. Google Penguen güncellemesi ile getirdiği yenilikte eğer bir link referans değerine sahip değil ise onu yok sayabiliyor. Yani eskiden size bunun için ceza veriyordu ama artık ceza vermek yerine yok sayıyor. Görmezden gelebiliyor. Eğer trust rank değeri yada güvenilirlik değeri çok düşük ise Google için artık bu linki size bir backlink olarak geri dönüş önemi olmuyor. Kar sağlamadığı gibi zararı da olmuyor.

Backlink alırken dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise makalelerin içeriklerinin benzersiz olması. Benzersiz makale de benzersiz içerik kullanırsanız backlink daha etkili sonuçlar getirebilir.

 

Yorum Yazın

No Comments