SEO Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization) Nedir?

4 Comments
seo

SEO Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization) Nedir?

Dünya’nın tüm ortak dillerinde SEO (Search Engine Optimizastion) kelimesinin kısaltması olarak kullanılır. SEO’nun anlamı “Arama Motoru Optimizasyonu” ya da “Organik Arama Sonrası Sıralama” olarak da adlandırılabilir. Web sitesi sahiplerinin Google, Geliyoo, Bing, Yahoo, Yandex vb. arama motoru sayfalarında ilk sayfada ya da ilk sırada çıkmak için yapılması beklenen çalışma, hizmet veya servisin adı ve genel kısaltmasıdır.

SEO Nedir? 

Google’ın arama sonuçlarında daha çok kullanılmak ile birlikte, diğer tüm arama motorlarının da dikkate aldığı bazı kriterlerin web sitesi ve arama motoru arasındaki uyumlu iletişimin bir diğer adıdır SEO. Arama motoru kullanıcılarına daha doyurucu, benzersiz, akılda kalıcı ve açıklayıcı bilgileri sunabilmek için gerekli.

Farklı web sitelerinden aynı başlık da dahi olsa veriler toplar. Bu durum web de bulunan bilginin temizliğini ve içeriğini karşılaştırmak için etkin bir yöntemdir. Bilgi, içerik, detay, resim, ürün ya da herhangi bir web içeriğinin arama motoru tarafından index altına alınması. Sonuç sayfasında gösterime sunulması için bir takım işlemler gerekir.

 • Arama motoru dostu URL bağlantıları: Bunlar çoğunlukla .html .htm ile biten aynı zamanda /içerik/ şeklinde biten URL adresleridir. Sayı, işaret ve çeşitli karakterler ile biten url adresleri arama motoru botlarının (Google Hariç) algılamasını zorlaştıran unsurlardır.
 • Meta etiketleri: Her siteye ait sayfalar ve sayfalara ait başlıklar vardır. Title başlık anlamına gelir Description kısa açıklama Keywords ise kelimeler virgül ile ayrılmış şekilde belirlenmiş kelimelerdir. Bu taglar sayfa içerisinde düzgün sıralama ile sıralanır ve benzersiz şekilde başlıklandırılır ise arama motoru o kelime de karşılık bulan arama sonucunda ilk sayfada ve ilk sırada gösterime sunabilir. (Bu içeriğinde benzersiz olması ve anlamlı doyurucu içerik olmasını gerektirir)
 • Resim tagları: Her resmin bir adı bir temsili açıklaması vardır. Örneğin alt tag dediğimiz resimlerin adlarını belirleyen içerik taglarıdır. Bu tag sayesinde resmin hangi kşi, kurum, kuruluş yada durumu ifade ettiği anlaşılabilir. Böylece resim arama sonuçlarında ilk sırada çıkma olasılığı yükselir.
 • Backlink: Aslında Türkçe anlamı Geri Link olan Backlink bir sayfanın , sitenin, içeriğin yada direkt olarak bir makalenin size web üzerinde referans olması anlamına gelen kelimedir. Web sitenizin adresini istemiş olduğunuz kelime, url ya da içerik url si şeklinde bir siteye eklediğiniz taktirde o adresten size ulaşan kişiler referans link yani backlink sayesinde ulaşmış olur. Bu durum dasize referans olan site sayesinde bir puan kazanmış olursunuz. Ancak önemli bir uyarı her site bir değer sahibi olmayabilir ve sitenizi kötü de etkileyebilir. Yeni nesil arama motoru bu etkileşimi fark edebilir.
 • Sosyal Medya Paylaşımları: SEO’da önemli olan bir diğer unsur ise aynı zamanda arama motoru indexlemesi için Sosyal Medya sitelerinde youn ve aktif şekilde paylaşımda bulunmalısınız. Ürünlerinizi, url adreslerinizi, site adresinizi Google+, Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest ve daha bir çok sitede paylaşarak farklı kullanıcı kitlelerine de ulaşabilirsinz.

Elbette sadece bunlarla sunurlı olmayan SEO çalışması, analiz, raporlama ve temiz içerik dağılımları, makale paylaşımları ve PR çalışması ile de bir bütün halinde çalışılabilir. Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle ileştişime geçmekten çekinmeyiniz. Bizlere Chat üzerinden yada telefon aracılığı ile 7/24 ulaşabilirsiniz.

 

Yorum Yazın

4 Comments
  • ozan
  • Ocak 19, 2017
  Cevapla

  Merhaba,

  acaba siz arama motoru olarak mı SEO hizmeti veriyorsunuz?

  • hakan
  • Aralık 31, 2016
  Cevapla

  bence de kayda değer bir paylaşım olmuş teşekkürler

  • ege
  • Aralık 31, 2016
  Cevapla

  başarılı bir anlatım kısa öz geçilmiş her şeyin üzerinden teşekkürler

  • tarık
  • Aralık 31, 2016
  Cevapla

  güzel anlatım olmuş emeğinize sağlık teşekkürler