Prestashop E-Ticaret Yazılımı ve Sunucu Optimizasyonu

1 Comment
Prestashop

Prestashop E-Ticaret Yazılımı ve Sunucu Optimizasyonu

Merhaba, öncelikle bu gün sizlere bahsedeceğimiz özellik aslında hepinizin başına gelen en belirgin hatanın kaynağı, Prestashop kullanıcılarının hemen hepsi aynı problemi bir çok kez yaşamıştır. Prestashop ilk kurulumda 500 hatası veriyor olması, ya da kurulum sonrasında 2. aşamanın ilerlemiyor olması. Bu iki sorunun da kaynağını sizlerle paylaşmaya çalışacağım bu gün.

İlk olarak prestashop denildiğinde neden aklınıza sürekli hatalı bir yapı geldiğini sizlerle paylaşalım, bu yapı sizlerin standart olarak kullandığınız diğer yapılardan farklı çalışır. Sebebi ise asla ayarlarda çok fazla değişikliğe müsaade etmez, bu ayar değişiklikleri kullanıcıyı etkileyebilir durumda olduğu için buna izin vermiyor sanırım. Bu konuda net bir bilgi ne yazık ki yok.

Prestashop temel izinlerine baktığımızda dosya izinleri eğer Cpanel’e atar ve çalıştırmak için zip dosyasını cpanel de açarsanız ne yazıkki izinler 666 olarak kalacaktır. Sebebi ise aktarım sırasında dosya izinini 666 olarak görmesidir. Aslında bu çok büyük bir sorun değil, ancak sunucu içerisindeki yapılandırmadan dolayı cpanel kaynaklı olarak dosya izinleri install ve index kısımlarında farklı algılanıyor. Bu nedenle aktarımı ftp yani filezilla gibi araçları kullanarak yapmanız sizin için daha iyi olabilir.

Ftp üzerinden yükleme işlemini gerçekleştirdiniz diyelim, ancak halen aynı hatayı alıyorsunuz, o zaman yapmanız gereken en önemli şey PHP Handler i değiştirmek. Suphp kullanıyorsanız o zaman FastCgi ye geçiş yapın, kurulumu tamamlayana kadar FastCgi de kalıp sonra tekrar SuPhp ye alabilirsiniz. Eğer altyapınız DSO ise ne yazık ki buda güvenlik konusunda ve kullanıcı bazlı bazı sorunlara neden olabilir. Ancak diğerlerine nazaran daha hızlı çalıştığı bir gerçek.

Unutmamanız gereken en önemli şey ise SuPhp’nin ne yazık ki Cache uyumu olmaması, FastCgi Cache sorununu sizin için hallediyor, Cache uyumu sayesinde sitenin kurulumunu kolay şekilde yapmanıza yardımcı oluyor, aslında sebebi Php Handler değil, sebebi Prestashop kurulum esnasında çok hızlı şekilde smart cache bölümünü aktif ediyor, ancak SuPhp bu cachlerin oluşmasına hemen izin vermiyor, bir yandan da sunucu içerisinde eğer OpCache, Varnish, LiteCache, FileCache, DiskCache gibi cache eklentileri açık ise durumunuzu daha da zora sokan bir ayar karmaşası ortaya çıkıyor.

Yapmanız gereken çok basit PHP Handler’i kurulum bitene kadar FastCgi de tutun eğer sunucunuz da FastCgi kurulu değil ise o zaman kurulumu gerçekleştirmesi için sunucu firmasına yada hosting firmasına bilgi verin. Gereken ayarlamaları yapacaklardır. Bu aşamadan sonra siz sadece kurulum için gerekli kaynak ve yürütme ayarlarını PHP ini dosyasına yazın ve hosting ana root dizininde yada public_html dizini içinde admin klasörünüze atın. php.ini dosyasının adminde çalışması sizin açınızdan daha iyi olacaktır, kolay erişilebilir bir yer olmadığı için ve izinler konusunda da 644 yada 444 ya da 664 şeklinde izin verdiğinizde dış bağlantılar tarafından görülmeyecektir.

Sonuç olarak Prestahop’da herhangi bir hata yok, hata sunucu yada hosting firmanızda eğer kurulumu gerçekleştiremiyor ve hata alıyorsanız sizlere yardımcı olmamızı isterseniz bizimle iletişime geçiniz. Servis hizmetlerimiz dahilinde sizlere kısa süre içerisinde profesyonel şekilde Prestashop’u kurup teslim ediyoruz.