Popüler E-Ticaret Yazılımı Prestashop’un Başarılı Özellikleri

2 Comments

Popüler E-Ticaret Yazılımı Prestashop’un Başarılı Özellikleri

Popüler E-Ticaret Yazılımı olan Prestashop’un yeni olmayan ancak başarılı olan özelliklerinden size biraz bahsetmek istiyoruz. Bu arada Prestashop yeni versiyonu 1.7’i halen geliştirmeye devam ediyor. Yakın zamanda geliştiricileri ile birlikte oldukça kaliteli bir yazılım olarak kullanıcıya sunacağına inanıyoruz. Prestashop bir çok kişi tarafından doğru şekilde kullanılamadığı için kurulum hataları en çok görülen problem.

Ancak her yazılım stabil sistemlere göre en iyi şekilde tasarlanır, yani burada hata yazılımda değil kullandığınız sistemde. Bir çok kullanıcı en kolay hosting yönetim paneli olan Cpanel’i kullanıyor. Ancak klasik olan bu kullanım bir çok sorunu da beraberinde getiriyor.

Örneğin Prestashop‘da kullanılan Cpanel özelliklerini biraz gözden geçirmeniz gerekiyor. Prestashop tercüme için bazı özelliklere ihtiyaç duyuyor suhosin gibi. Bir çok altyapıda bu kurulu olarak bulunmuyor. Sadece bununla da sınırlı değil. SuPhp’de üstün bir performans sergileyen Prestashop FastCgi de aynı performansı göstermiyor.

Kendi Cache sistemleri dışında farklı cache sistemleri ile de stabil çalışması bekleniyor. Ancak bilindiği gibi SuPhp ne yazık ki Cache sistemlerine uyumlu bir altyapı değil. Sonunç olarak kullanılması gereken FastCgi olması gerekir Cache kullanmak isteyenler için. Bunu şöyle de yapabilirsiniz. Eğer tercüme işlemi yapacaksanız bu bitene kadar SuPhp de bittikten sonra ise FastCgi’ye geçebilirsiniz.

Prestashop’un özelliklerine geçmeden önce sizlere söylememiz gereken önemli bir konu daha var, eğer bir kişi Prestashop’u size önermiyor ve Prestashop yerine farklı bir sistem öneriyorsa bu Prestashop’u kurmayı beceremediği anlamına geliyor demektir. Yani Prestashop gibi bir yazılımı kuramıyor olması, aynı zamanda kendi işine gelen daha kolay bir yazılımı kurabildiği düşüncesini size getirsin. Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımla yaptığım sohbette bana Opencart ve Magento’nun daha kolay kurulabildiğini söyledi. Önemli olan kurmak mı işlevi mi diye sorduğumda ise verdiği cevap şaşırtıcı. “Millete E-ticaret Veriyoruz” bizi ilgilendirmez. Açıkçası bu beni oldukça üzdü, nedeni ise tanıdığım ve dürüst olduğuna inandığım biriydi. Sanırım hayat onu bu hale getirdi. Ancak biz müşteri memnuniyeti için çalışan bir firmayız.

Müşteri memnuniyeti kesinlikle bir ilke olmalı, her şirket , her firma için müşterilerine en iyi hizmeti en iyi koşullarda sunabilme imkanı verebilmeli. Sonuç olarak elimizden geldiğince hatta fazlasını bile müşterilerimize sunuyoruz. Sizlerde bu hizmetten faydalanmak isterseniz kesinlikle denemeden kulaktan dolma bilgilerle iş yapmayın derim. Tavsiyelere mutlaka kulak verin, referanslar ile görüşün ve müşterilerin memnun olup olmadığına bir bakın. Sizlere verilen hizmetin karşılığı da diğerleri ile aynı olacaktır. Eğer referanslar size doğru hizmet anlayışından uzak şeyler söylüyorlar ise. O zaman yapmanız gereken farklı bir firmaya yönelmek olur.

Prestashop’un en önemli özellikleri nelerdir?

  1. Asla seo için farklı bir modüle ihtiyaç duymazsınız. Size Friendly url yapısı ile bu hizmeti doğal sistemi üzerinde veriyor.
  2. Grup oluşturabilir ve bu gruplara farklı indirimler uygulayabilirsiniz. B2B’de olduğu gibi.
  3. B2B ye çevirebilirsiniz, bu farklı bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.
  4. Ürün tanıtımları ve sosyal medya ikonları doğal sitenin ana teması üzerinde mevcuttur.
  5. Resimleri optimize eder ayrıca bir araç kullanmanıza gerek yoktur.
  6. Hafif, hızlı ve kolay kullanılır.

Buna benzer bir çok özellik sayabiliriz. Ancak sizlerin bunu kullanmadan anlayamayacağı için Prestashop Demo kısmından incelemenizi yapmalısınız.