Google’ın yeni servisi testmysite.google.com’u denediniz mi?

No Comments

Geliştiriciler için özel olarak tasarlanmış hızlı bir görsel şölen ile kullanıcısına farklı bir deneyim yaşatmak istiyor. Test My Site ile Google neleri hedefliyor bir bakalım. Öncelikle bilinmesi gereken bir şey var. Bu servis kullanıcı deneyimini sitenizde görebilmeniz için düzenlenmiş bir servistir. Yani bir kullanıcı sitenize ulaşırken neler yaşıyor hangi zorluklarla karşılaşıyor bunları gösteriyor size. Sayfa hızı, bağlantı süresi, sayfa boyutu ve dosyaların akış durumu ile alakalı bilgileri size sunmak için bilgi veriyor.

Test My Site Google

Test My Sİte Google

Google’ın aynı zamanda Google Page Speed tarafından desteklenen bir servis olduğunu unutmayınız.

Web sitenizin Mobil’e uyumluluğunu ve ne kadar ciddi bir kullanıcı deneyimize sahip olduğunu sizlere göstermek için mobil test aracını farklılaştırarak görsel bir şölene çevirmiş. Yine her zamanki gibi Google hüneri ile beraber. Aldığı ekran görüntülerini bir Laptop ve bir Mobil görsel içerisine yerleştirerek sitenizin nasıl göründüğünü size gösteriyor.

Aslında sizinde bildiğiniz gibi bu tür çalışmalar fikirsel açıdan kullanıcıyı motive eden ve görsel olarak da etkileyen çalışmalardır. Google’ın bu servisi neden yaptığı yada Mobil Friendly’den farkının ne olacağını ilerleyen zamanlarda görecek gibiyiz.

Ancak bazı sorunlar var, Browser’da sağ tık kullandığınızda yada herhangi bir şekilde Browser da url seçme işlemi yaptığınızda ciddi bir kasma olabilir endişe etmeyin bir süre sonra düzeliyor. Bu durum Chrome ile sanırım bir bağlantı kurmasından kaynaklanıyor. Emin değilim CPU değerlerinin sadece Chrome nedeni ile tavan yaptığını fark ettim.

e-Ticaret Sitesi çalışmalarında da önemli rol oynayan bu tür araçları sizlere tanıtarak kullanıcı deneyimini ölçmenize olanak tanıyoruz. Ancak çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konu daha var.

ÖNEMLİ UYARI: Bu araç bir Web sitesinin sadece Mobile‘e uyumlu olup olmadığını göstermek için tasarlanmıştır. Diğer ayrıntılar sunucu hızı Web sitesi hızı ve diğer etkenler kesinlikle Google’ın sunmuş olduğu değerlere bağlı değildir. Google’ın kendi sistemi içerisinde bağlantı süresi ve hızı konusunda kendi istediği ayarları size yaptırabilmek için bu hız değerlerini sunmuş bulunmaktadır. Yani tek bir Browser a dair bir çalışma yaparsanız ve bütün dünya Google Chrome kullanırsa işte o zaman o değerleri yapmanız gerekebilir. Bir çok eTicaret sitesi bu yapıya uyumlu görünebilir, buna dair çalışma da yapılabilir. Her Browsera uyumlu hale de getirilebilir. Ancak bunun için ciddi zaman ve para harcamanız gerekir. Bu nedenle eğer hız değerlerini dikkate alacaksanız. Elinizi cebinize atmaya hazır olur. 😉

 

Google’ın yeni Benim Sitemi Test Et aracı olan Test My Site’a ulaşmak için linke tıklayın: Test My Site Google

 

Yorum Yazın

No Comments