Google’da SEO ve Reklam Gelirlerini Arttırmanın 10 Altın Kuralı.

No Comments
Google'da Seo ve Reklam

Google’da SEO ve Reklam Gelirlerini Arttırmanın 10 Altın Kuralı.. Her web sitesi kazanç yöntemleri üzerinde çalışmalar yapıyor. Bunların en başında Google Reklamları geliyor. Google Adsense üzerinden gelir elde eden milyonlarca web sitesi var. Tüm web siteleri organik olarak kullanıcıya ihtiyacı var. Kullanıcı sayesinde reklam gösterimleri artar ve bu sayede reklam gelirleri de artar. Sadece gösterim değil. Tıklamalar ile de gelir elde edersiniz. Şimdi sizlere bahsedeceğimiz kurallar hem web sitenizin trafiğini arttırmak için hem de google reklamlarından daha fazla gelir elde etmeniz için işinizi kolaylaştıracaktır.

  1. Kuralımız benzersiz içerik; kullanıcılara bilgi alabilecekleri gerçek ve temiz içeriği sunmanız gerekir. tecrübe etmiş olduğunuz içerikler sayesinde yayınlayacağınız her yazı, her içerik her paylaşım kullanıcının size ulaşmasını kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda kullanıcıya doğru ve anlamlı içeriği sunduğunuz zaman daha fazla ziyaretçi ve daha fazla öneri alırsınız. Örneğin: Siz doğru bir paylaşım yaptığınız zaman bu içerik eğer kullanıcı tarafından beğeni kazandı ise, bunu sitesinde paylaşabilir. Bu içeriği kaynak olarak da gösterdiği zaman doğru bir paylaşım ile doğru bir içerik size daha fazla referans getirir. Referans bağlantılar sizinde bildiğiniz gibi Backlink olarak adlandırılır. Backlink eskisi kadar önemli mi? Aslına bakılırsa her zaman Backlink önemli bir araç, ancak artık Page Rank değerleri kaldırıldığı için Backlink’de trafik önemli. Yani sizi referans olarak gösteren siteden gelen trafik. Google yeni güncellemesinde spam linkleri yok sayabilen bir teknoloji geliştirdi. Dolayısıyla artık sizi zor durumda bırakan yada spam olarak sizin sıralamanızı etkilemek isteyen linklerin pek bir etkisi kalmadı.
  2. Paylaşımlarınızın sosyal medya dağılımı; sosyal medyanın etkisi su götürmez bir gerçek. Hem reklamlarınızın gösterimlerinin artması için hem de gelen kullanıcıların tıklama oranlarını arttırabilecek olması açısından daha çok kitleye ulaşmanıza olanak sağlar. Sosyal medya etkisi hakkında uzun bir yazı yazılabilir. Ancak şu şekilde açıklayacak olursak Paylaşımlarınızda kullanabileceğiniz sosyal medya siteleri şu şekilde.  Facebook, Twitter, Linkedin, Pinterest  bu siteler sayesinde yapacağınız paylaşımlar size daha fazla tıklama ve gösterim olanağı sağlayacağı gibi aynı zamanda Google’da daha hızlı şekilde indexlenmenize de olanak sağlar. Ping alan içeriğiniz Google botları tarafından daha hızlı şekilde ziyaret edilir ve indexleme daha kısa sürede gerçekleşir.
  3. Google Webmaster Araçları kullanmak; Google’da web sitenizi takip edebilmek için Google Webmaster Araçlarını kullanmanız önemli. Sitelerinizde oluşan hataları görerek sorunlu sayfaları düzeltebilirsiniz. GoogleBot Gibi Getir özelliğini kullanarak sayfalarınızda tarama hatası olup olmadığını index ile ilgili sorun olup olmadığını görebilirsiniz. Bu size hem zaman hemde takip olanağı sağlayacaktır. Sayfalarınızı tek tek ziyaret ederek 404 ya da 500 veya 503 gibi hataları olup olmadığını görmeniz olanaksız. Google sizin için bu taramaları yapıyor ve inceleme sonrasında size sonuçları veriyor. Google Webmaster Araçları sadece bununla da sınırlı değil. Bir çok özelliği ile sitenizin site haritasını, robots.txt dosyasını ve tüm sorunlu sayfalarını da tarayarak hem kullanıcıların hemde sizin güvenliğinizi garanti altına almış oluyor.
  4. Forum ve Blog Paylaşımları; Forumlarda ve bloglarda içeriklerinizi kaynak göstererek paylaşmanız size daha fazla takip ve tıklama olanağı sağlayacağı gibi içeriğinizin google da iyi yerlere gelmesine olanak tanır.
  5. İçeriklerinizde sosyal paylaşım ikonu bulundurun; içerik paylaşımlarınızda sosyal medya ikonlarını barındırarak diğer kullanıcıların doğal olarak sayfanızı beğenmesine olanak tanıyın. Tabi aynı zamanda paylaşmasına. BU sayede kullanmış olduğu sosyal medya paylaşımları sayesinde daha fazla kitleye ulaşabilir. Daha çok kullanıcı erişimi sağlayabilirsiniz. Google’da SEO ve Reklam sayesinde gelirinizi arttırabilirsiniz.
  6. Barındırma ve Hostingin önemi; Sitenizin barındığı yer oldukça önemli. Ücetsiz hostingler, trafik kısıtlaması olan yerler ve daha bir çok sistem sitelerinizin sağlıklı şekilde çalışmasına engel olabilir. Sorunları tespit ederek çoklu girişlerin yapılabileceği yerlere sitenizi yerleştirin. Google’ın sitenizi gezerken hata almaması aynı zamanda kullanıcılarında 404 yada services error dediğimiz hatalar ile karşılaşmaması için sağlam hosting ve servisler kullanın.
  7. Açık kaynak kodlu yazılım kullananlar; WordPress, Forum ve diğer açık kaynak kodlu yazılımları kullanıyorsanız. Mümkün olan en iyi güvenlik yöntemlerini kullanmaya çalışabilirsiniz. Bu bağlamda size tavsiye edebileceğimiz ilk olarak DNS güvenliği. Buda size sitenizin DDOS gibi ataklara karşı koyması anlamına gelir. CloudFlare firması sizin için ücretsiz DNS imkanı sağlıyor. Sitelerinize vermiş olduğunuz DNS bağlantıları sayesinde yaşayabileceğiniz doğal saldırılarında önüne geçebilirsiniz. CDN özelliğini kullanarak da sitenizin çoklu kullanıcı girişlerine olanak tanımasına yardımcı olabilirsiniz. Google’da SEO ve Reklam için en önemli unsurlardan biri de bu.
  8. IP adresi güvenliği ve önemi; Paylaşımlı hosting kullanıcılarının başlıca yaşadıkları sorun sitelerinin Google da banlanmış olmaları yada içeriklerinin sorunlu çerik olarak google uyarısı ile açılıyor olmalarıdır. Bu uyarıların temel nedeni aynı hosting içerisinde başka bir sitenin sorunlu olmasıdır. Paylaşımlı hostinglerde bir ip eğer banlandı ise o hostinge ve ip adresine bağlı tüm siteler banlanır. Dolayısıyla eğer bir ip adresi spam olarak belirlendi ise bu sizin sitenizi de etkiler çünkü adı üzerinde paylaşımlı hosting yani bir tane ip adresini bir çok site kullanıyor. Bu sayede Google’da SEO ve Reklam etkin şekilde kullanılmış oluyor.
  9. SSL Güvenliği ve SEO için önemi; İçeriklerinizin SSL ile şifrelenmiş olması hem kullanıcılarınız için hemde sizin için oldukça kaliteli sonuçlar doğurur, kullanıcı güvenli bir site ziyaret ettiği için içi rahat şekilde hareket eder. Sizde yazılarınızı kaliteli şekilde yayınlamak için güvenli bir siteye sahip olursunuz. Bu her iki yönden de avantaj sağlar. Ancak ufak bir sorun var. Burada SSL request alımı diğer 80 portu ile aynı alıma sahip değildir. Yani 100,000 kişi 80 portundan sitenize gelen oluyor ise SSL yani 443 portuna geçtiğiniz de bu sayı oldukça düşebilir. Çünkü SSL ile bağlantı yapılan 443 portu 80 portuna göre daha fazla güvenlikli oplduğu için gelen tüm trafiği inceler Browser özelliklerine bakılıcak olursa bir çok browser da SSL’in daha etkin şekilde rol oynadığını görüyoruz. Ancak güncelleme yapılmamış browserlar ve güvensiz yerlerde siteniz açılmayacaktır. Bütün bunlar SSL kullandığınız için değil tabiki. Bunlar etkenler. Ancak sunucu 100 bin kişi 80 portundan kaldırırken ssl portundan aynı kişi sayısını kaldıramaz. Bu LoadBalance veya farklı yontemlerle değiştirilebilri. CDN gibi örneğin.
  10. CDN kullanımı ve önemi; içeriklerinizin çoklu kitlelere ulaşması için sadece ülkeniz bazında düşünmeyin ne kadar kolay girilebilen bir site olursa o kadar da iyi yayın yapğan bir site olur. Kullanıcıyı bir anlamda içerikle doyurmanız yeterli değil. Sitenizin de kaliteli şekilde açılıyor olması ve tepki sürelerinin kısa olması önemli. Yük dağılımını CDN‘e verecek olursanız o zaman daha kaliteli sonuçlar alabilirsiniz. Bunun için ücretsiz CDN servislerinin başında CloudFlare geliyor KeyCDN’de bu konuda size bir takım olanaklar sağlayabilir. Aynı zamanda SSL ile Ücretsiz CDN veren tek yer sanırım CloudFlare ve KeyCDN

Sizlere on önemli madeyi açıkladık Dileriz açıklayıcı ve doyurucu bir bilgi olmuştur. Yardımcı olmamızı istediğiniz herhangi bir konu olduğunda bizlere CHAT üzerinden ulaşabilirsini. 7/24 sizlere cevap vermekten mutluluk duyarız. E-ticaret sitesi çalışmalarımıza göz atabilirsiniz. Unutmayın E-ticaret sitesi için bir kere ödeyin ömür boyu kullanın düşüncesi Geliyoo E-ticaret sayesinde yaygınlaştı ve günümüzdeki halini aldı.

Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu!

 

Yorum Yazın

No Comments