Google’da e-Ticaret yazılımı performansının önemi nedir?

No Comments

Dünya genelinde yaygın olarak kullanılan arama motoru Google’da e-Ticaret yazılımı performansının önemi nedir? oldukça yüksek. Performans ayarları neden önemli şimdi anlatacakların bir çok genellemeye dayansada kesinlikle düşünüldüğünde hak verilecek olan özelliklerdir.

Site performans değerinin yüksek olması nedir?
İlk olarak Google’ın da aralarında bulunduğu bir çok farklı performans ölçme aracı bulunmaktadır. Site performans ayarlarında en önemli ayarlardan bir tanesi CSS, Js ve HTML sıkıiştırma ile resimlerin optimize edilmesidir. Aynı zamanda Cache özelliğinin kullanılması da oldukça ciddi önem taşımaktadır.

a: CSS sıkıştırma ve optimizasyonu.
CSS araçlarını kullanarak oluşturduğunuz stil dosyasının optimize edilmesi hem Browser’da açılış hızını etkileyecektir. Hem de performans konusunda siteye kattığınız renk ve resim dizaynında arama motoru’nun index alımı sırasında işini kolaylaştıracaktır. CSS sıkıştırılmış halde düşük boyutlarda kullanıldığında daha hızlı sayfa açılışı ve sayfa yerleşmesinde daha ciddi bir hiyerarşik düzen oluşturur. CSS Minify adı verdiğimiz araçlar ile yada yazım sıradında kullanılacak kodlama tekniği ile sıkıştırılmış şekilde kullanılabilir. Bunların yanı sıra çeşitli araçlar ile örneğin Google Page Speed özelliğini sunucu içerisinde kullanarak da bunları yapabilirsiniz.

b: Js sıkıştırması, optimizasyonu ve birleştirmesi.
Bilindiği gibi Js dosya boyutları CSS ve HTML’e göre daha agırdır. İçerikler, kullanılacak olan fonksiyonlar ve daha bir çok aracın içerisinde yer aldığı özellikleri bir arada barındırır. Son zamanlarda Js üzerine bir çok geliştirme yapıldı. Açık kaynak kodlu yazılım araçlarından biri de JQuery adında bir Js kütüphanesidir. Bir çok browser’ın entegre olarak çalıştığı bu kütüphane hemen hemen her tasarıma uygun şekilde entegre edilebilir durumdadır. Bazı ufak tefek değişiklikler ile bunu sağlamanız mümkün. Aynı zamanda bir çok mobile browser aracında da kolaylıkla kullanabileceğiniz özellikleri içerisinde barındırır. Php altyapısına sahip olan ve html tabanlı çalışmalarda daha çok tercih edilen bir yazılım modelidir. JavaScript’ın sıkıştırılması ve optimize edilmesi CSS’den daha önemlidir. Çok fazla Request’in sitede çağırılan dosyaların ve siteden gelecek yanıtların size zaman ve para kaybettireceğini bilmelisiniz. Bu nedenle yine Minify ve ya benzeri araçları kullanarak Google Page Speed gibi bir çok eklenti ile sitenizin performansını arttırabilirsiniz.

c: Resim Optimizasyonu, sıkıştırması ve ayarları.
Resimlerin optimize edilmesi ilk olarak kulanmış olduğunuz sunucu ayarlarına bağlıdır, bu ayarlar içerisinde GD, İmagic vb araçların sunucunuzda açık ve aktif olması gerekir. Aksi halde hangi ayarı kullanırsanız kullanın sunucuda resim göserimi sırasında sorun yaşayabilirsiniz.Aynı zamanda Exif desteği ve images map desteklerini de aktif etmeniz yararınıza olacaktır. Bir çok wordpress uygulamasında bu ayarların kullanımı oldukça işe yarar. Resiim optimizasyonunun başlıca nedeni site açılış hızını düşürmek ve aynı zamanda site içerisinde bağlantılar arasındaki geçişi hızlandırmaktır. Bu otimizasyhon sayesinde kullanıcı sitenize girdiğinde kısa sürede resmin browser da yer almasını sağlayan özellikleri sitenizde aktif olarak görebilir. Resim Byte’ının düşük olması aynı zamanda trafikten de kazanmanıza neden olur böyece kullanıcı da siz de daha az trafik kullanmış olursunuz.

d: Html sıkıştırma ve optimizasyonun önemi!
Html sıkıştırma oldukça zahmetli bir iştir, eğer boşlukları kaldır gibi ayarlar var ise html içerisindeki boşlukları kaldırır ancak bu sayfa dizaynını ve stil dosyasını etkileyebilir. Bu uyarıyı dikkate alarak işlem yapınız. Html boşluklarını temizlemek sıkıştırıldığı anlamına da gelmez. Bunun için en iyi araç Gzip kullanımıdır. Gzip aynı zamanda html sitenizi sıkıştıracağı gibi size trafik den ve CSS, JS, İmages dosyalarında da kazanç sağlayacaktır. Bu sayede browser da açılış hızı yükselir aynı zamanda kullanıcıya da fazla trafik harcatmamış olursunuz. Sizde harcamadığınız için siteniz daha hızlı işlem yapmaya başlayacaktır. Gzip tıpkı Zip ve Rar gibi çalışır ancak online bir sıkıştırma aracıdır. Browserların özellikleri dahilinde kullanılır, eski tip browserlarda Gzip özelliği bulunmadığı için Gzip ayarlarının Php sitelerde htaccess yada php içerisine yerleştirilecek kodlarla yapılması gerekir. Asp ve Aspx gibi sitelerde bu ayarın kullanılması biraz daha zordur farklı sıkıştırma teklikleri ile site sıkıştırılabilir. Gzip sitenizi online sıkıştırdığı için herhangi bir dosya görmezsiniz. ancak Gzip sıkıştırmasında 1 ve 9 arasında bir sakam belirlemelisiniz. Bir çok sunucuda standar ayar 6’dır siz hiç bir şey belirlemenize gerek yoktur bu durumda siz Gzip’i açtığınızda htaccess dosyasında yada php de 6 ile sıkıştırma yapar. Bu sunucuyu bir parça performan olarak yorabilir ancak trafikten ve site girişinden ettirdiği karın yanında çok düşük kalır.

Cache nedir neden gerekli performansa etkisi nedir?

Cache siteniz için özellikle PHP sitelerde kullanılan önemli bir araçtır, bu aracın amacı sitenizi tek bir klasöre taşıyarak online olarak kullanılan araçları kullanıcı siteye girmeden bir klasörde toplamak ve ona sunum yapmak için hazır hale getirmektir. Kısaca tanımını böyle yapabiliriz. Bir çok Cache tekniği bulunmaktadır. Bu cache tekniklerinden bazıları sisteminize ve sitenize uyumlu olmayabilir bu nedenle en uygun olanı bulmalısınız.

Ayrıca Cache tekniği sayesinde sorguyu da azaltmış olursunuc buda MYSQL’in yorulmasına engel olur ve daha başarılı bir site açılışı sergilersiniz. Böylece sitede bağlantı sorunu yaşamazsınız. Kullanıcıyı sıkmadan kolay kullanımlı bir site bağlantı hızı ile en iyi performan ile sunum yaparsınız.

Şimdi bu zaman kadar yazdıklarımızı hesaplayalım. Js, Css, html, Cache! Bütün bunların en önemlisi arama motorun bunu hesaplıyor olması.

Örneğin:
1 Mb toplam JS oranı
500 KB CSS oranı
1,5 MB resim oranı
800 KB html oranı
Toplam oran 3,5 MB şimdi günlük sitenize bir kişi giriyorsa bu kişiye sitede dolaştığında her sayfa açılışında yaklaşık 3,5 MB trafik kaybettiriyorsunuz. Global trafik de 3,5 MB’ın önemi sizin için hiç bir şey olabilir. Şimdi siteniz ilk sırada ve günde yaklaşık bir milyon insan tıklıyor diyelim.

3,5 MB harcattığınızda kullanıcı başına ortalama 3 sayfa gezmiş olsa ki daha fazlada gezebilir bu sizin bir kişiye 10 MB internet harcatmanız anlamına gelir. Peki 1 Milyon kişiye 10 MB harcattığınızda ne anlama gelir? 10 Milyon MB günlük veri harcatıyorsunuz bir ülkeye sadece tek bir site ile. İşte bu yüzden sizi ilk sayfaya getirmeyebilir. Nedeni ilk sayfada u kadar yüksek bir orana sahip sitenin günlük veri harcatma oranı diğerlerine göre daha yüksek olacaktır bu nedenle de size buna göre bir sıra verebilir. Bu Backlink, Unique Text ve daha bir çok şey ile de orantılı şekilde hareket eder. Sadece buna bağlı değil tabiki ancak oldukça önemli bir etkendir.

Şimdi bunu ülkede olan site sayısı ile çarpın ve olabilecekleri düşünün. İşte bu nedenle harcattığınız her kuruşun önemi büyük. Ülke ekonomisine de kendi cebinize de katkı için sitenizin boyutunu olabildiğince düşürün.

Saygılar.

Site Performansı Ölçme Sitelerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bu da başka bir site Performans Test Sitesi TIKLAYIN

 

Yorum Yazın

No Comments