Google E-Ticaret Siteniz İle Konuştuğunu Biliyor musunuz?

No Comments

Bilmediğiniz şeylerden biri de, google’ın e-ticaret siteniz ile konuşuyor olması bunu nasıl yapıyor? Google’ın sitenizdeki her değeri analiz ettiğini biliyor muydunuz? Peki bu değerlere göre sitenizi sıralandırdığını. Sitenizin boyutundan tutunda harçattığınızı trafiğe kadar her etkiyi matematiksel olarak karküle eder.

Google’ın botları her biri ayrı bir görev anlayışında çalışır. Siz sitenizde onlarca bot gördüğünüzde sitenizi index altına aldığını düşünebilirsiniz. Ancak her bot’un farklı bir görevi ve amacı vardı. Bu amaçlar doğrultusunda herşeyi ince ince hesaplar. Değişimleri de gözlemler bu şekilde size bir çalışma değeri oluşturur. Bunun adına biz Page Rank diyoruz.

Page Rank değeri sadece bununlada sınırlı değildir. Bu aynı zamanda sayfanızda bulunan benzersiz içerik ve kopya olmayan bağlantılar için verip aldığınız kelimelerdeki linklere kadar bir çok şeye bağlı olarak belirlenir. Ancak benzersiz içerik oluşturmak neredeyse imkansız olduğu için Google bu değerleri farklı kalıplara koyarak belirlemeye başladı. Bunun için yayın tarihi yazıların benzersiz oluşu.

Kullanıcının yararlanma, oranı tıklanma oranı, kullanıcı erişimi ve faydalı link olup olmadığının belirlenmesi ve daha bir çok şey. Bu konuda sizin yapabileceğiniz en iyi şey herşeyi sıfırdan oluşturmak ve kesinlikle benzersiz içerik kullanmak. Yazım kurallarına dikkat etmek de oldukça önemli.

Kendi sayfa değerinizi yükselttiğiniz zaman site kullanılabilirlik oranıda yükselecektir. Buda kullanıcılarınızın size daha çok güven duymasına neden olur. Peki ilerleyen dönemde ne olabilir? Sadece sitenize bir başka firmanın ürünlerini koyarak bile para kazanabilirsiniz. Bu size bir çok fikri verebilir ancak bunun takibi de uygulanması da zor.

 

Yorum Yazın

No Comments