EasyApache 4 Güncellemesi İle Cpanel Servisleri Yenileniyor

1 Comment
EasyApache4

EasyApache 4 Güncellemesi İle Cpanel Servisleri Yenileniyor, Cpanel son güncelleme sonrasında artık yeni kurulumlarda EasyApache4’ü kullanıyor. Bu kullanım bir çok yeniliği de bir arada barındırıyor. Sizlere bazı yeniliklerden bahsetmek istiyorum. Sırası ile bakacak olursak aslında çok fazla kolaylık getiriyor Cpanel bu kolaylıkların yanında zorluklarda var tabiki.

Cpanel’de Çığır Açan Yenilikler

Php Seçme Kurma ve Ayrı Ayrı Çalıştırma Özelliği: Php’nin bir çok versiyonu artık tek bir noktada toplanmış durumda PHP’nin 5.4, 5.5, 5.6, 7 ve 7.1 versiyonları artık Cpanel Kütüphanesinde yerini aldı. Sadece bununla da kalmıyor. Cpanel EasyApache kurulumu sırasında her PHP’nin kendi konfigürasyonunu ayrı ayrı yapılandırmaya ve servisleri eklemeye olanak tanıyor. Yani bir siteyi PHP 5.4’den diğer bir siteyi 7’den çalıştırabilirsiniz. Hatta her siteyi ayrı ayrı istediğiniz versiyona göre uyarlayabilirsiniz.

Apache’ye eklenen pek fazla bir özellik yok ancak PHP sürümlerinde eklenen özelliklere uyumlu olarak değişen bazı şeyler var, bunların en başında büyük bir Cache sorunu var Xcache üzerinden mi yoksa OpCache üzerinden mi gidilmesi gerektiği hala büyük bir muamma. Apache 2.2 de bulunan Php için ciddi hız ve kolaylık sağlayan Cache sistemlerinden tamamen vazgeçilmiş gibi görünüyor. İlginç olan son bir ek ise LiteSpeed’in EasyApache’de entegre edilmiş olması. Evet LiteSpeed otomatik olara entegre edilmiş. Tek bir tuş ile açabilir yada kapatabilirsiniz.

Php.İni kullanımı ve Php Handler seçim kolaylığı: Php’ye bağlı olarak PHP handler kullanımı da WHM panel üzerinde aynı yerde PHP versiyonu seçme yerinin hemen yanında bir sekme yapılmış bu sekme sayesinde Handler’i de seçebiliyorsunuz. Aslında ilginç olan FastCgi yerine sadece cgi kullanılmış olması SuPhp her zaman olduğu gibi yine yerinde ve tabiki DSO Apache’nin temel yapısı. Bütün bunların yanı sıra her PHP’yi farklı bir İni sistemine odaklayabiliyorsunuz. Detaylı değişiklik için edit demeniz yeterli. Yani bir çok kolaylık gelmiş ama bu kısımları çok kurcalamayın derim. Çünkü çok hassas ayarlar.

Değişiklik Algılama Ve Uygulama Kolaylığı: Değişiklikleri en geç 24 saat içerisinde tam olarak algılayan sistemden çıkılarak kısa süre içerisinde algılayan bir sistem haline gelmiş, ancak tabiki hataları ve giderilmesi gereken çok fazla yanlışı var. Görünen o ki resmen Cpanel burda çağ atlamış. Demekki kullanıcı deneyimine önem veriyor. Sadece kullanıcı değil bir çok bazda aslında doğru ayarlarla hizmet vermeye çalışıyor.

Servis Ağları ve Plugin Eklemesi Hakkında: Bir çok servis ağı bulunan Cpanel’e yeni servisler de eklenmiş aslında bunlar pek de yeni sayılmaz ancak daha hızlı sonuç alabileceğimiz bazı özellikler diyebiliriz. Örneğin daha önce MariaDB desteğini getiren Cpanel şimdi aynı sürümün farklı versiyonları ile önerilen olarak da sunumunu yapıyor. MariaDB’nin MYSQL’e göre daha stabil bir altyapı ve konfigürasyona sahip olduğunu biliyoruz. Ancak MYSQL’in tabanını kullanan bir sistem. Sunucu konfigürasyonu doğru değil ise ne yazıkki ne MariaDB den nede Mysql’den doğru sonucu almanız imkansız diyebiliriz.

Yeni EasyApache4’de sorun yaşıyorsanız sizlere bu konuda hizmet verebildiğimizi unutmayın. Servislerimizden faydalanmak için bize Chat aracılığı ile Mail veya telefon ile ulaşabilirsiniz. 7/24 servis hizmetimiz her zaman yardımcı olmak için hazır. Sorununuzu 15 dakika içinde tespit ediyor ve kısa süre içerisinde giderilmesi için gereken çalışmaları yapıyoruz.

Hızlı, Güvenli, Performansı yüksek bir sistem istiyorsanız bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Saygılarımızla.