E-Ticaret’te SEO’nun önemi ve Arama Motoru.

No Comments

Arama Motoru’nun E-Ticaret için önemi – arama motoruna kayıt her e-ticaret sitesi sahibinin başlıca yapması gereken bir çalışma. Bu çalışma sonrasında ise asıl zorluklar başlıyor. Arama Motoru Google, Bing, Yahoo, Geliyoo ve daha bir çok arama motoru sitenizi kaydetmenizin hemen ardından siteniz ile iletişime geçerek tüm değerlerini taramaya başlıyor.

Her tarama işleminde matematiksel olarak bir çok hesaplama yapıyor, ditenizin aldığı link sayısından tutunda sitenizin sağlıklı bir siite olup olmadığına kadar bir çok değerlendirmeye tabi tutuyor. Bu değerlendirme sonucunda ise size bir puan veriyor, buna Google Page Rank adını vermiş yani bir sayfanın çalışma puanı. Diğer sitelerde farklı değerler ve algoritmalar kullanabiliyor.

Burada önemli olan aslında Arama Motoru’nun kullandığı değer değil, sitenizde kullandığınız benzersiz içerik’den tutunda CSS, JS, HTML, PHP ve daha bir çok konuda arka planda sunucu bağlantılarınızla bile ilgili bir yapısal anlayış modeli. Geliyoo’nun sizlere sunduğu özelliklerin sektörde benzerini bulmanız neredeyse imkansız.

Geliyoo olarak size E-Ticaret’in yanı sıra sitelerinizde Performans Değerleri olarak adlandırdığımız bazı değerleri de sitenize kazandırıyor ve kullanıcının da Arama Motoru’nun da sitenizi en iyişekilde taramasını sağlıyoruz. Bu alanda yaptığımız her çalışma sizin site sağlığınızı ve dolayısıyla site puanınızı ve görünürlüğünüzü etkiliyor.

20 Yıla yakın bir tecrübe ve bir arama motoru çalışması tamamlamış profesyonel bir ekip ile Arama Motoru’nu dinliyor ve onun istediği tüm özelliklere göre size cevap veriyoruz. Sitelerimizde yaptığımız çalışmaların yanı sıra teknik destek hizmeti ile de arama motoru entegrasyonu ve kalite sorgularında sizi en iyi yerlere getirmek için gayret gösteriyoruz.

Dünya’nın önde gelen arama motorları farklı algortma gelişimleri ortaya çıkararak kişilerin hem internek kaybını önlüyor hemde daha hızlı şekilde bulunması konusunda onlara yardımcı oluyor. Bu özellik sayesinde bir hesaplama aracı kullanıyor. Tüm değerlerinizi hesaplıyor. Sayfa içi linklerinize kadar yapılan bu hesaplama sonucunda size bir ön değer tahsis ediyor. Bu ön değer için kullanılan terim Unique Content (Benzersiz İçerik).

1. Benzersiz içeriğin önemi ve gereksinimleri

Benzersiz içerik kullanımı yazılarınızı kendi kaleminizden yazmanız gibi düşünün. Emek vererek kopyala yapıştır yaparak değil. Kendi bilginiz ve beceriniz ile örneğin bir alanda uzmansanız bir yerlerden bir şey okumanıza gerek yoktur. Siz o içerikleri zaten benzersiz olarak yazabilirsiniz. O alandaki bilginiz ve tecrübeniz sayesinde kendi bilginizi klavyeye dökerek bu tecrübeyi kullanabilirsiniz.

Tıpkı bu yazıda olduğu gibi, bu yazının bir benzeri internette olmadığı için bu yazıyı benzersiz bir içerik şeklinde algılayacaktır Google, dolayısıyla buna göre bir değer verecektir.

2. Ürün içerikleri ve İsimleri

Ürün yayınlarınızda içerikleri çok önemlidir. Google her ürünü ve içeriği kategorilendirebilir. Manuel bir arka plan olmadığı için algoritmanın sunduğu değerlere göre hareket eder. Elbette Google’da Arama Kalitesi Ekibi gibi bir ekip de var. Bu ekip sonuç sayfalarından çıkan linkleri düzenlemekiçin bulunuyor.

Arama Kalitesi ekibi için önemli olan spam oluşumunu ve olası hacklerin önüne geçerek popüler bir site yerine farklı bir sonuç çıkmasını engellemek.

Benzersiz ürün adı ve sonuçlar

Bir ürüne isim verdiğinizde diğer sitelerde bulunan tüm ürünlerden farklı bir isim kullanmalısınız. Kendinize ait farklıisimler olmalı eğer bir ürünün adı değiştiremeyeceğiniz şekilde ise o zaman ek bir başlık kullanabilirsiniz. Örneğin: Gümüş kelimesi bu kelimede kullanabileceğiniz fazla bir alan yok diye düüşünebilirsiniz. Ancak iç özelliklerini yazabilirsiniz. Örnek: Zirkon Taşlı Gümüş Bileklik MYSL gibi bir kod da verebilirsiniz.

c. Sosyal Medya Etkisi ve Geri Dönüşler

Bildiğiniz gibi sosyal medya hayatımızın bir parçası haline geldi. Bu nedenle sosyal medya kullanımı oldukça önemli yeni başlıyor bile olsanız ürününüze güveniyorsanız bunun satışını instagram facebook ve twitter gibi bir çok siteden yapabilirsiniz.

 

Yorum Yazın

No Comments