E-Ticaret Sitesi Yazılımı İçin Sunucu Optimizasyonu!

1 Comment

E-ticaret sitesi yazılımı için sunucu optimizasyonu E-Ticaret Siteniz var ve yeterince verim alamıyorsunuz bu yazımızda optimizasyon nasıl yapılır bundan bahsedeceğiz.

İlk olarak E-Ticaret Sitesi Yazılım dilini bilmelisiniz. Şayet PHP altyapısı kullanıyorsanız sizin için kolay kullanımlı olan Linux Tabanlı sunucularda rahatça çalışabileceğiniz Cpanel‘i öneriyoruz.

Neden cpanel kullanmalıyım?
Cpanel PHP altyapısına sahip siteler için biçilmiş kaftandır, bir çok yazılım altyapısını bir arada barındırmasının yanı sıra her dil desteğine de uyumlu olması, kolay kullanımı ve arayüzü ile size bir çok konuda yardımcı olacaktır.

Cpanel’ın PHP konfigürasyonu için Apache Web Server adında bir arayüzü bulunmaktadır. Apache Dünya genelinde sıklıkla kullanılan bir Web Server Arayüzüdür. Ngnix, LiteSpeed ve bir kaç tane daha Web Server bulunmaktadır. Ancak en yaygın olarak kulanılan Apache’dir. Cpanel’de bulunan özellikler sayesinde istediğiniz arayüzü kullanabilirsiniz.

Cpanel içerisinde PHP altyapısı konusunda da size bir çok özellik sunan PHP araçları ve PHP altyapısı bulunmaktadır.
SuPhp en güvenilir PHP altyapısı olarak bilinir, ancak çok fazla CPU kullandığı için bazen sunucu loadlarınızı yükseltebilir. Bu da sunucunun yorulmasına ve doğru şekilde çalışmamasına neden olur. SuPhp ne yazıkki Cache dostu değildir. Cache sistemlerinin hemen hiçbiri ile uyumlu çalışmaz nedeni ise güvenlik açıkları doğurabiliyor olmasıdır. SuPhp’nin ram kullanımı düşüktür daha çok CPU kullanarak işlem yapar.

Cgi ve Fast-Cgi bu iki script de ram kullanımına özen göstererek işlem yapar güvenlik derecesi ise Fast-Cgi de daha yüksektir. Cgi daha az kullanılan ve pek tavsiye edilmeyen bir PHP altyapısıdır. Bu nedenle bizim önerebileceğimiz en iyi yapı Fast-Cgi dir. Hemen her PHP siteye uyumlu Cache desteği olan Opcache, Xcache, Varnish, DİskCache, gibi bir çok cache sistemine de uyumlu çalışır. Fast-Cgi Ram kullanır demiştik bu nedenle sunucunuzun Ram düzeyinin iyi durumda olması önemli. Loadları şişirmez kolay kolay eğer bir hata yapmadıysanız. Dinamik ve Statik sitelerin tamamında iyi çalışır.

DSO Apache’nin kendi içerisinde bulunan bir PHP aracıdır, PHP için en hızlı hatta süper hızlı diyebileceğimiz bir bağlantıdır. Ancak ne yazıkkı hızın getirdiği dezavantajların başında upload yani resim yüklemek gibi bazı özelliklerde çok ciddi problemlere neden olmaktadır. DSO Apache’nin kendi aracı olduğu için herhangi bir bağlantıya yada extention a gerek duymadan direk Apache’den çalışır. Hızlı olmasının en ciddi nedeni budur. Ancak kullanıcı yani oluşturdugunun siteye atanan kullanıcı bazlı çalışmaz. Kullanıcı ayırma özelliği olmadığı için NoBody şeklinde çalışır ve ana root’u kullanır çoğunlukla tek siteli altyapılarda ve cpanel dışındaki sistemlerde kullanılır. Nedeni ise bazı ayarlar sonrasında yazma ve okuma izinlerinde sorun çıkarmasıdır. Hack için biçilmiş kaftan diyebiliriz. DSO’ya veri yazmak bir kağıda yazı yazmak kadar kolaydır. Bu nedenle Hackerların en çok sevdiği PHP altyapısı olarak bilinir.

XML
Gzip
Mod_Rewrite
Images Optimize
Güenlik ve daha bir çok konuda size en çok lazım olan araçları Cpanel sayesinde elde edebilirsiniz. E-Ticaret Siteleri için SSL kurulumu vb tüm araçları da içerisinde barındırır. Kolay ve hızlı şekilde sonuç almanıza yardımcı olacak bir Hostin Yönetim Panelidir Cpanel.

Eğer siteniz ASP ise kesinlikle firmanız size kendi sunucusunu tahsis edecektir. ASP ve ASPX yapılarda sunucu paylaşımı yoktur. Tek parça yazılım olduğu için sunucu bilgileri kullanıcı ile paylaşılmaz. Yani sitenin yada yazılımın sahibi olmazsınız. Kira ödersiniz.

Gelelim Optimizasyona…
Cpanel’i kurarken Apache 2.4 ve Php 5.5’i kurarak başlayın işe. Ardından Sunucu ayarlarını yapmadan önce MariaDB adındaki MySQL veri Tabanını Upgrade edin. ve Sunucu’nun MariaDB’den çalışmasını sağlayın. Sonrasında ConfigFirewall adındaki güvenlik eklentisini kurur ilerde oldukça işinize yarıycaktır. Ardından EasyApache ayarlarına geçin. EasyApache4 deneme aşamasında bu yüzden önermiyoruz. EasyApache3’ü kullanın Asis Cache DiskCache GD gibi ayarları yapın Cache de Apache 2.4 özel cache programlarını eklemiş şekilde getirir size en uygun olanı seçin ZEND’i ve IonCube’u etkin kılın Mod_BandWid ve ModSec i de etkinleştirin Güvenli Mod’u aktif edin. Ancak eğer PrestaShop gibi bir yazılım kullanıyorsanız ModSec iaktif etmeyin başınır ağrıyabilir. Birçok aktif rule u yapamayabilirsiniz.

Bütün bu konfigürasyonlar için servis hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Saat’lik seris ücreti ödemeniz durumunda bu hizmeti sizlere sunuyoruz. Chat bölümünde yada iletişimden bize ulaşabilirsiniz.