E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

No Comments

Ürünleriniz var, firmanızı online platforma taşımak istiyorsunuz, ancak e-ticaret sitesi nasıl kurulur bu konuda ne yapmalısınız bilmiyorsunuz. Bu makale tam size göre. Size temel e-ticaret kurulumu ve idaresi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

E-Ticaret Sitesi Domain (Alan Adı) belirleme
İlk olarak firmanızı ve ürünlerinizi sergileyeceğiniz site için bir domain almanız gerekiyor, bu firma adınıza yada ürünleriniz ile ilgili bir isme bağlı olabilir. Aslında ismin çok fazla önemi yok, SEO yardımı ile istediğiniz kelimelerde Geliyoo, Google, Yahoo, Bing ve Yandex gibi arama motorlarında yer alabilirsiniz.

Kaliteli bir E-Ticaret Hosting
Hosting almanız gerekiyor, bu aslında her site için kullanılan bir araç, ancak e-ticaret siteleri çok daha önemli bu konuda. Nedeni ise birazdan açıklayacağımız özelliklerde olması gerektiiği için. Her hosting firması E-Ticaret sitesi için uygun bir host satamayabilir. Hosting alırken dikkat etmeniz gerekenler.

1. E-Ticaret Hostingi Kesinlikle Paylaşımsız olmalı
Nedeni: Paylaşımlı hostinglerde aynı ip adresine bağlı başka bir site Geliyoo, Google gibi arama motorlarında banlandığında sizde banlanırsınız. Bu da zaman ve para kaybetmenize neden olur.
2. E-Ticaret Hostingi Statik IP adresi verebiliyor olmalı.
Nedeni: Statik ip E-Ticaret Siteleri için vazgeçilmezdir, SSL bağlantısı için kesinlikle bir statik ip’ye ihtiyacınız olacak.
3. E-Ticaret Hosting çalışma modeli ve sunucu konfigürasyonu.
Nedeni: E-Ticaret siteleri kurulumunda bir çok varyasyonu birarada kullanır, bazı yazılımlar ZEND ve IONCUBE bazıları da farklı hosting araçlarına ihtiyaç duyabilir. Htaccess, Mod_Rewrite vb.. Hosting optimizasyonunuz iyi olmaz ise ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
4. E-Ticaret Hosting SSL Güvenliği
Nedeni: E-Ticaret SSL alımında kullanacağınız SSL ne kadar ucuz olur ise o kadar sorun çıkaracaktır size, halen XP ve daha eski sistemler kullananlar için SSL uyumsuz olacağı için bu kullanıcıların alım yapma olanağını kaybedersiniz. Bu nedenle her browser’a uyumlu bir SSL almalısınız.
5. E-Ticaret Hosting Trafiği ve Alanı
Nedeni: Bir çok resim yükleyeceğiniz için ürünlerinizle ilgili resimlerde burada yer alacak bu nedenle alan kaybına neden olacak en önemli olay resim yüklemesi yeterli alanınız yok ise bu sizin için sorun olacaktır. Bu nedenle size tavsiyemiz alanı iyi bir hosting alarak işe başlamanız. Bu sayede kısa vadede sorun yaşamazsınız. Trafiğe gelince Türkiye’de sınırlı trafik uygulaması bulunmaktadır. Her ne kadar sınırsız dense de belli bir limiti bulunur. Bu limiti aşmanız durumunda ek ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.

E-Ticaret Kurulumunda Kullanılacak Olan Yazılım
E-Ticaret sitenizi kendiniz kurmak istiyorsunuz, ve bir yazılıma ihtiyacınız var, piyasada bulunanlar ya yıllık ödemesi yüksek, ya da istediğiniz özelliklere ve güzelliğe sahip değil. Endişe etmeyin. Sizin için bir çok ücretsiz yazılımı buradan paylaşacağız. Bu sayede kendi yazılımınızı kurabilirsiniz. Güvenli şekilde satış yapabilmeniz için her ayrıntıya yer veriyoruz.

PrestaShop E-Ticaret Kurulumu
PrestaShop en sağlıklı ve stabil çalışan E-Ticaret sistemlerinden bir tanesidir. Bu sistem sayesinde istediğiniz altyapıda bir çalışma ortaya koyabilirsiniz. Eğer bu sistemi kullanmak ister ve servis almak isterseniz sizlere bu konuda hizmet veriyoruz. Lütfen bilgi almaktan çekinmeyin.

OpenCart E-Ticaret Kurulumu
Yine presta gibi açık kaynak kodlu olarak dağıtılan bir e-ticaret yazılımı. Bu yazılım sayesinde herhangi bir ücret ödemeden kendi yazılımınızı kurabilirsiniz. Kurulum konusunda eğer destek almak isterseniz saatlik servis ücreti ödeyerek servislerimizden yine yararlanabilirsiniz.

Magento E-Ticaret Yazılımı Kurulumu
Magento oldukça zor bir altyapıya sahiptir, profesyonellik isteyen bir çok ertısı bulunmaktadır. Bu konuda servis hizmeti alabilirsiniz. Ancak Magento’nun servis hizmeti ve saatlik hizmeti diğerlerinin neredeyse 2-3 katıdır. Bu güvenliği en yüksek ve en hızlı e-ticaret sistemidir. Kavramak zordur ancak çalışma presnsibi aynıdır. Bir yönetim paneli üzerinden istediğiniz herşeyi kolayca yapabilirsiniz.

Kurulum videolarımız hazırlanmaktadır. Yazılarımızı takip etmek için üye olunur böylece sizlere en güncel paylaşımlarla daha kısa sürede ulaşabiliriz.

 

Yorum Yazın

No Comments