E-Ticaret Sitesi Ayarları ve Cache Kullanımı Hakkında

No Comments

E-Ticaret Sitesi Ayarları ve Cache Kullanımı Hakkında bilgi almak isterseniz yazımızı okuduğunuz da Cache’in ne işe yaradığını, size ne gibi kolaylıklar sağladığını, aynı zamanda yararları ve zararlarını öğrenmiş olacaksınız.

E-Ticaret Sitesinde Cache Nasıl Kullanılır?
E-Ticaret Siteleri oldukça yoğun şekilde trafik alan ürün satışı olan ve aynı zamanda kredi kartı gibi bir çok önemli aracı içerisinde barındıran bir yapıya sahiptir. Bu nedenle Cache kullanımı oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Cache kullanımı sırasında oluşabilecek her hata sitenizin doğru şekilde çalışmasınıda etkileyecektir. Siz kendi sitenizde sorunsuz şekilde çalışan bir site görürken, müşteriniz sitenizi bozulmuş yada sorunlu şekilde görebilir bu ayarlar konusunda sizlere tam detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

E-Ticaret’de Cache’in önemi nedir?
Arama Motorları da dahil olmak üzere Cache kullanımı kullanıcılar içinde oldukça önemli avantajlar sunmaktadır. Sitenizin hızlı, kolay gezilebilir ve sorunsuz çalışır durumda olması için Cache kullanımı hayati önem taşır. Önce Cache’in mantığını anlayalım.

Web siteniz ya da E-Ticaret Siteniz’in içerisinde bulunan cache ayarları bölümü bulunur. Bu ayarlar sayesinde Cache klasörü açılır. Bu klasör Puclic_Html yada httpdoc adı verilen veya www alanı içerisinde oluşur. Bu ayarları açmanızla birlikte siteniz hangi klasörü nereye açması gerekiyorsa o bölüme bir alan açar. Bu sayede sitenizin genel kullanılan dosyaları, buraya çekilir. Her bir dosyayı ayrı ayrı paylaşımlı klasörlerden çağırmak yerine tek bir dosya ve tek bir klasörden çağırmayı seçer sistem.

Burada oluşturacağı dosya ve klasörlere kendisinin belirlediği bir isim ataması yapar. Böylece sitenin açılış hızını ve içerisindeki dolaşım hızını da arttırmış olur. Yani her bir dosyayı browser’ın ayrı ayrı çağırması yerine yada DATABASE’den ayrı ayrı getirmek yerine tek bir klasör altında toplayarak size kolay erişim imkanı sunar.

Cache nedir, tehlikeli mi?
Aslında oldukça tehlikeli de bir yöntemdir, cache sayesinde bir çok sitenin hacklendiğini biliyoruz. Ancak bir o kadar da kullanışlı ve güvenli olabilir. Eğer bu işi yapmayı biliyorsanız kullanacağınız sistem ve çalışma sayesinde elde edeceğiniz kazanım çok yüksek olacaktır. Bu size trafik kazanımından tutunda bir çok konuya kadar sitenizi optimize etme imkanı sunacaktır. Cache klasörü izni konusunda bir sıkıntınız olabilir şayet 775 izni verebiliyorsanız sıkıntıyı bir nebze hafifletebilirsiniz. Normalde yazma ve okuma izni 777 olmalıdır. bu da bazı hackerlar için biçilmiş kaftandır.

E-Ticaret Sitesi İçin Cache Öneriyor musunuz?
Cache mantığını tüm sistemler için öneriyoruz, nedeni ise bu mantık sayesinde bir çok şeyi daha stabil çalışır hale getirebilirsiniz. Daha hızlı sayfa dolaşımının yanı sıra arama motorlarınında sitenizi daha hızlı indexlemesini sağlayabilirsiniz.

E-Ticaret Sitesinde Hangi Cache Aracını Kullanmalıyım?

Bu aslında sizinle alakalı bir şey değil, sunucu tarafında yapılması gereken cache ayarları var, PHP altyapısına sahipse bir sistem benim önerim kesinlikle Varnish Cache‘dir bu cache sistemi sunucu içerisinde var ise sadece htaccess dosyası kullanarak cache ayarlarınızı yapabilir sitenize prefix ekleyerek başka siteler ile karışmasını engelleyebilirsiniz.

E-Ticaret Sitesi Optimizasyonu
Bu konuda sizlere ücretli olarak destek sağlıyoruz, lütfen bu konuda siteniz hakkında inceleme yapabilmemiz için bize ulaşın. Chat bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

 

Yorum Yazın

No Comments