E ticaret sitesi açmak için şirket olmak gerekiyor mu?

No Comments
E Ticaret sitesi açmak

E ticaret sitesi açmak için şirket olmak gerekiyor mu?

Aslında bu sorunun cevabını merak eden yüzlerce hatta belkide milyonlarca insan var. Bizde bu soruya sizin için bir açıklık getirmeye karar verdik. E-ticaret sitesi sahibi olmak için şirket sahibi olmanıza aslında gerek yok. Ancak bu şu demek değik. O zaman şirket olmasam da Sanal Pos Modülü kullanabilirim. Com.tr domaini alabilirim. Ya da kurallar benim için geçerli değil. Ne yazık ki, kurallar tüm e-ticaret sahipleri için geçerlidir. Dolayısıyla bunlar çiğnenebilecek ya da yok sayılabilecek kanunlar değil.

 

E-ticaret sitesini şirket olmadan nasıl kullanabilirim?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi e-ticaret sitesi açabilirsiniz. Ancak şirket olmadan e ticaret sitesi açmak fatura kesemeyecek. Kredi kartı ile ödeme alamayacak demektir. Paypal, Payoneer, 2Checkout ile ödeme elbette alabilirsiniz. Bunun için şirket sahibiolmanıza da gerek yok. Bu satış yapamayacağınız anlamına gelmiyor. Alternatif bir çok yöntem bulunuyor. Ancak kesmiş olduğunuz fatura resmi olmayacaktır internet üzerinde kesilen bir invoce olarak kalıcaktır. Dolayısıyla bu ödemeyi kimse resmiyette gösteremez. Şimdi size kullanabileceğiniz maddeleri ve nasıl kullanabileceğinizi biraz anlatalım.

Şirket olmadan e-ticaret sitesi açmak mümkün mü?

 • Sanal pos kullanımı yerine ne kullanabilirim? : (Paypal, Google Checkout, 2Checkout, Payoneer, Banka Havalesi, Kapıda Ödeme) gibi ödeme seçenekleri sunarak kullanıcılarınıza kredi kartı ile yada havale ile ödeme imkanı sunabilirsiniz. Bu ödeme seçeneklerinden en çok kullanılan banka havalesi ve kapıda ödeme seçeneğidir. Diğerleri ikinci sırada. E ticaret sitesi açmak o kadar da zor değil.
 • SSL Sertifikası Alabilir miyim? : SSL almanız çok kolay sizlere bu konuda zaten biz yardımcı oluyoruz. Ancak eğer SSL EV istiyorsanız ne yazık ki bunu alamazsınız. Bunun için şirket olmanız gerekiyor.
 • Fatura kesebilir miyim? : Elbette fatura kesebilirsiniz. Ancak bunun bir resmiyeti olmayacaktır. Sitenizin logosu bulunan bir çıktı müşterilerinize otomatik olarak gidecektir. Bu sayede müşterileriniz ürünü sizden aldığını kanıtlayabilir.
 • Ürün iade almazsam ne olur? : Hakkınızda yorumlar yazılar ve şikayetler çıkmaya başlar, şayet mali kontrol gelirse ceza alırsınız. Aynı zamanda şirket olmadan satış yaptığınız ve ülke içerisinde yasaları çiğnediğiniz içinde bundan dolayı yargılanabilirsiniz. Lakin bu süreç o kadar da kolay işlemiyor. Müşteri memnuniyeti eğer iyi ise sorun yaşamazsınız.
 • XML Entegrasyonu yapabilir miyim?: XML firmalarının büyük bir kısmı sizden şirket bilgilerinizi istiyor ya da şahıs bilgilerinizi. Dolayısıyla siz bundan kar elde edeceksiniz ve bunun vergisini ödemek durumunda kalacaksınız. Şirket sizin kişisel bir vergi numaranız olmasını ister hiç yoksa o zaman sizin adınıza olan vergi numarasına ödeme yapacağı faturayı bağlar. Başı ağrısın istemez.
 • Ev yapımı ürünler satmak istiyorum mümkün mü? Ev yapımı ürünlerde aslında maliyet çok düşüktür almış olduğunuz tüm ürünlerin fiş ve faturalarını saklı tutun ve satacağınız ürünler ister MUM olsun ister El işi her bir ayrıntıya ihtiyaç duyabilirsiniz. Dolayısıyla işçilik masrafınız ve gider masraflarınız çıktıktan sonra geri kalan miktar oldukça düşük bir vergiye tabi olacaktır. Böylece resmi de iş yapabilirsiniz.
 • E-ticaret’in tüm fonksiyonlarını kullanabilir miyim?:  Elbette kullanabilirsiniz. E-ticaret sitesi sahibi olmak şirket olmadan bile olsa size kısıtlama getirmez, sadece bazı zorluklar getirir. Bu zorluklar da sizi bu işten soğutabilir. Bir işe başlamadan önce her şeyi doğru yapmak bizce en iyi çalışma modelidir. Kendinizi güvence altına almış olursunuz ve verdiğiniz emekler boşa gitmez.
 • E-ticaret kanununu uygulamak zorunda mıyım? :  Elbette her vatandaşın uyması gereken kural ve kanunlar sizin içinde geçerli, bu nedenle sizde bu kanunlara uymak zorundasınız. Şayet kanunlara uymazsanız yukarıda belirttiğimiz hususlardan bazıları başınızı ağrıtabilir. Paypal hesabınızı kapatabilir. Ödemenizi yapmayabilir ve daha bir çok sorunlar karşılaşabilirsiniz.

Şirket açarak e-ticaret sitesi açmak size ne gibi avantajlar sunar?

Aslında bu sorunun cevabı çok basit tüm e-ticaret kapıları size ardına kadar açılır. Sanal Pos, Fatura, Kargo, Anlaşmalar ve daha bir çok şey. Daha sonra şirketinizi satabilirsiniz de. Şayet bu konuda başarılı bir girişim ortaya koyarsanız o zaman daha da iyi. Yatırım da alabilirsiniz. Kim bilir belkide başarılı bir girişime imza atmış olursunuz.

 • Sanal pos kolaylığı kredi kartı ile ödeme alma imkanı
 • Kargo kolaylığı anlaşma kolaylığı
 • SSL EV ayrıcalığı
 • Prestij ve marka değeri
 • Fatura kesme imkanı
 • Mobil ödeme imkanı
 • Marka değeri
 • Rahat ve korkusuz ürün satışı
 • Destek programlarından faydalanma

Daha bir çok konuda yardım alabilirsiniz. Böylece e-ticaret’in keyfini çıkarabilirsiniz. Şayet e ticaret sitesi açmak istiyorsanız sizlere yardımcı olmamızı isterseniz lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Bizlere Chat üzerinden Mail adresimizden ve Telefon numaralarımızdan 7/24 ulaşabilirsiniz.

 

Yorum Yazın

No Comments