E-ticaret ve mobil uygulama üzerinde sosyal medya etkisi nedir?

No Comments
E-Ticaret ve Sosyal Medya

E-ticaret ve mobil uygulama üzerinde sosyal medya etkisi nedir?

E-ticaret sitelerinin mobil uygulama uyumlu olması oldukça önemli, artık mobil kullanıcı sayısı günümüzde masaüstü kullanımından çok daha fazla. Akıllı telefonlar ile hayatımıza giren mobil faktörü. Etkin şekilde sosyal medya kullanımı ve mobil üzerinde zaman harcanması ciddi bir e-ticaret kullanım farkı oluşturuyor. Mobil verilere baktığımız zaman Türkiye’de 52 Milyon Mobil kullanıcı bulunuyor. Bunların 40 Milyon’dan fazlası Akıllı Mobil Telefon kullanıcısı. Dolayısıyla internet üzerinde ciddi zaman harcayabilecek bir kitleden bahsediyoruz. Potansiyel müşteri ve potansiyel alıcı. Bu durumda kullanıcıya ulaşmak için kullanmamız gereken en önemli alan Sosyal Medya.

Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu sosyal medya üzerinden alışveriş yapıyor, e-ticaret sitesi kullanan sosyal medya satıcıları ise daha güvenli bir satış ortamı oluşturuyorlar. Bu durumda kullanıcı istediği ürüne hem sosyal medya aracılığı ile hem de e-ticaret sitesi aracılığı ile ulaşıyor. Tabi mobl üzerinden. Instagram, Twitter, Facebook, Pinterest ve Linkedin gibi sosyal ağlar ve Profesyonel ağlar. Artık çok ciddi farklar oluşturuyor. Google Plus’da buna dahil. Her ne kadar henüz istenileni verememiş olsada sosyal paylaşımlarda asla es geçilecek bir yer değil Google Plus. Özellikle Google kullanıcıları için ciddi bir grup oluşumu sözkonusu.

Hangi sosyal medya’da daha etkili sonuçlar veriyor?

Elbette su götürmez bir gerçek olan Facebook, ancak diğer siteler de etkin rol oynamaya başladı diyebiliriz. Pinterest’de son zamanlarda ciddi bir atak yaparak kullanıcılara daha çok webmasterlar için ciddi bir uğrak yer haline geldi. Instagram gibi sadece resim ile ilerişim sağlamayı hedeflemiş olan Pinterest ciddi bir altyapı ve etkin bir paylaşım ortamı sunuyor. Kullanıcıların sıkılacağı reklam ve dağıtımlarda söz konusu değil.

Diğer sosyal medya platformlarında günden güne kendine ciddi bir hedef belirleyen Linkedin son zamanlarda atak yapmış durumda. Kullanıcıların ciddi ve profesyonel oluşu Linkedin’in fiyatının daha da yükselmesine neden oluyor. Microsoft’un yapmış olduğu en iyi yatırımlardan biri olan Linkedin dilerim kapatılmaz ve ciddi şekilde altyapısını güçlendirerek devam eder.

 

Yorum Yazın

No Comments