e-Ticaret için SSL hakkında bilmeniz gerekenler!

No Comments

Güvenlik birinci önceliğiniz olmalı, bu gün sizlere e-Ticaret için SSL hakkında bilmeniz gerekenler! den bahsedeceğim. Konuyu dikkatlice okursanız SSL’in size faydalarını ve zararlarını keşvedebilirsiniz.

SSL nedir e-Ticaret için neden gerekli?
SSL bir kripto aracıdır, browser ile kullanıcı arasında bir şifreleme işlemi yapar, siz daha klavye tuşlarına dokunmadan o şifrelemeye başlamıştır, bu sayede yazdığınız yazılar Keylogger adı verdiğimiz araçlar üzerinde görülmeyi engeller. SSL bağlantısı sayesinde kullanıcı adınız, şifreniz ve kişisel bilgileriniz bir nebzede olsa korunmuş olur. Bu sizin bilgisayarınızın ne kadar güvenli olduğuna da bağlı. Aslında sistemin arka planında finans bilgilerinin yanı kredi kartı numaranız ve çeşitli bilgilerinin korunması amacı ile kullanılmaktadır. İlk söylediğin şey ise kullanıcı savunması olarak görülebilir.

Bankalar neden SSL istiyor neden gerekli?
SSL bir bağlantıyı kriptoladığı gibi aynı zamanda link ve yapıları da kriptolar, buna döngü denir, bu döngünün içerisinde eğer uygun olmayan bir bağlantı var ise SSL hata verir. SSL bağlantısı olan bir sitenin dışarıdan alacağı tüm URL adresleri de SSL’li olmak zorundadır. Bunun nedeni SSL bağlantısı içerisinde hile yapabilmenizin mümkün olmamasıdır. SSL browser üzerinde HTTPS bandı üzerinde yayın yapar. 443 portunu kullanarak işlem yapan SSL 80 portundan çıkarak güvenli porta geçer. Bu da size daha güvenli internet gezintisi imkanı sağlar.

SSL EV nedir ve hangi amaçta kullanılır?
SSL EV şirketlerin marka isimlerini internet ortamında Browser içerisinde yayınlamak için kullanılan bir araçtır. Bu SSL özelliği sayesinde o sitenin hangi şirket yada firmaya ait olduğunu kolayca anlamanızı sağlar. Browser’ın https bandı üzerinde bir firma adı ya da şirket adı görürsünüz. Biraz daha pahalı olması sebebi ile çok fazla kişi tercih etmez kullandığı site gereği de bunu yapmayabilir.

SSL Kullanmazsam ne olur zararı ve yararı nedir?
SSL kullanmadığınız zaman güvenli bağlantı üzerinden işlem yapmadığınız için Bankalar size e-Ticaret Sitesi açma imkanı sunmayacaktır. Sanal post adı verilen kredi kartı modülü yada bağlantısı SSL ile çalışır 128 Bit ve 256 bit olarak kriptolanmış SSL bağlantısı ihtiyacınız bulunmaktadır. 1024 artık eski sistemlerde olduğu için 2048 ile şifrelenmiş lması gerekir. Bu nedenle SSL e-Ticaret Sitesinin olmazsa olmazıdır.

Peki ucuz SSL kullanırsam ne olur zararlı mı?
Aslında tüm SSL çalışmaları hemen hemen aynı özellikleri taşır, aralarındaki fark ise browser uyumudur. Ucuz SSL sertifikalarının browser uyumu pek iyi değildir. Bu nedenle siteleriniz eski tarz browserlarda görünmeyebilir. Buda kullanıcı ve müşteri kaybına neden olabilir. Eski tarz mobil browserlarda da görünmeyecek olan SSL Sertifikası sizi bir parça da olsa belki düşük bir oran ama zarar ettirebilir.
Ucuz etin yahnisi yenmeyeceği gibi, ucuz ssl in de size hiç bir karı olmaz. SSL ucuz diye kanıp almayın. Lütfen her browserda uyumlu olup olmadığını inceleyin. Özellikle XP ve benzeri bilgisayarlarda günümüzde halen bir çok yerde XP kullanılmakta bunu unutmayın.

 

Yorum Yazın

No Comments