e-Ticaret için PR ve Reklam Danışmanlığı konusunda 10 altın kural.

1 Comment
Pr ve Reklam Danışmanlığı

PR ve Reklam Danışmanlığı Konusunda 10 Altın Kural.

Marka olmak istiyorsunuz, PR ve Reklam Danışmanlığı alarak bu yolda ilerlemek istiyorsunuz. Ancak ne yapacağınız konusunda herhangi bir fikriniz yok. Nereden başlayacaksınız? Nasıl hareket edeceksiniz? Hangi firmaya güvenebilirsiniz? Tüm bu sorularınızın cevabı bu yazımızda yer alıyor.

PR ve Reklam Danışmanlığı denildiğinde ilk akla gelen şey internet reklamlarıdır. Bu konuda sizinde bildiğiniz gibi ilk ve en önemli reklam network ağı Google’a ait. Bunun yanı sıra Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal ağlar da reklam network ağı konusunda başarılı çalışmalar ortaya koymaktadır. Google Adwords‘e ait olan reklam network ağı bir çok farklı network ile de ortak çalışma içerisindedir. Bu nedenle diğer network ağlarına nazaran daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Şimdi sizlere bu konuda 10 altın değerinde kuralı ve olmazsa olmaz olan çalışmaları paylaşacağız. Bu sayede bu işe başlarken size yardımcı olacak en önemli öğeleri öğrenmiş olacaksınız.

 1. PR Çalışması
 2. Reklam Yayınları
 3. Görsel Basın
 4. Yazılı Basın
 5. İmaj Çalışması
 6. Tasarım Çalışması
 7. Sosyal Medya Danışmanlığı
 8. Reklam Danışmanlığı
 9. Firma ismi ve algı çalışması
 10. Rekabet stratejisi oluşturmak
Online Pr

Online Pr

 • PR nedir?

İngilizcesi Public Relations olan (Halkla İlişkiler) anlamına gelen çalışmanın kısaltması olarak kullanılır. Bu terim daha çok Reklam ve Medya yayıncılığı için bir marka veya şirketin görsel her türlü medya organında; Reklam, Tasarım, İmaj çalışması, Video çalışması, Makale yayınları ve daha bir çok aracı kullanarak tanıtımını ve görünürlüğünü sağlamak gibi çalışmaları yapan deparmana verilen isimin kısaltmasıdır.

 • PR ne işe yarar?

PR bir firmanın görsel ve yazılı basında görünürlüğünü arttırarak, imajını, pretijini ve genel olarak firmanın halk arasında yaygın şekilde tanınmasını sağlamak için tasarlanan bir çalışma modelidir. Yazılı basında reklamlar, Görsel basında reklamlar, İnternet ortamında reklamlar ve Makaleler şeklinde çeşitli alanlarda PR çalışmaları yapılabilir. Örnek vermek gerekirse bu gün marketlerde, yazılı ve görsel basında bir çok mecrada reklamları bulunan Mercedes, BMW, AUDİ gibi bir çok firma PR çalışmaları sayesinde bu günkü konumlarına ve başarılı ürün portföyleri ile güvene sahip olmuşlardır.

 • Neden PR çalışması yaptırmalıyım?

Bir internet şirketi veya bir internet sitesi sahibisiniz. Bu sitenin herkes tarafından bilinmesini, alışveriş yapılmasını ya da güvenilir bir marka olduğunuzu kanıtlamayı istiyorsunuz. Dolayısıyla firmanızın diğer rakiplernizden bir adım önde sektörde ilerlemesi için çalışmalar yürütüyorsunuz. Bu sayede sektörde bulunan rakiplerinz karşısında daha güçlü ve etkili şekilde piyasa şartlarında rekabet ortamı yaratan taraf olmak istiyorsunuz. Şayet bütün bunları istyor ve düşünüyorsanız sizin için en uygun çalışma PR çalışmasıdır. Böylece sektörde fiyat belirleyen ve kalite olarak kendini kanıtlamış diğer firmalar ile arasında fark oluşturmuş bir stratejiye sahip olmuş olacaksınız. Bu nedenle PR çalışması yaptırmanız sizin için oldukça önemli.

 • PR ve Reklam Danışmanlığı farkı nedir?

PR çalışması ilk başta söylediğimiz gibi Halkla İlişkiler departmanı anlamına gelir. Firmanızın halk ile arasındaki köprü görevini görür. Ancak bu çalışmaları yürütebilmesi için çeşitli danışmanlık ve destek departmanlarına ihtiyaç duyar. Halkla İlişkiler departmanının olması PR’ın bittiği ve artık her işin çözüldüğü anlamına gelmiyor. Bu nedenle size bu anlamda yardımcı olacak bir yardımcıya ihtiyacınız var.

Halkla İlişkiler departmanı bir şirket için ciddi bir maliyet gerektirir. Aynı zamanda bu alanda bulacağınız uzman kişilerin konu hakkında ne kadar tecrübesi olduğunu da bilemezsiniz. Bu nedenle CV ve Deneme Yanılma yöntemleri ile ilerleyeceksiniz. Ya da E-Ticaret Geliyoo‘dan bu hizmeti alabilirsiniz.

 • Reklam Danışmanlığı Nedir?

Reklam danışmanlığı; yazılı ve görsel basın aracılığı ile firmanızın tüm reklam yayınlarından sorumlu olan, bu konuda uzman kişiler tarafından yönetilen bir danışmanlık dalıdır.

 • Reklam Danışmanlığı Nasıl Çalışır?

Reklam Danışmanlığı bir çok farklı alanda çalışma yürütebilir. Bu alanların en başında elbette Görsel Basın  ve İnternet Reklamları yer almaktadır. Bu alanlarda yapılan yayınlar kullanıcı, müşteri veya sektör firmalarının firmanızı tanıması açısından önemli rol oynayan faktörlerdendir. Şöyle ki; bir Ayakkabı üreticisi olduğunuzu düşünelim, bu alanda daha çok üretim ve daha çok kazanç elde etmek istiyorsunuz, bu konuda Reklam Danışmanlığı devreye giriyor. Sizi öncelikle bir E-Ticaret Sahibi yapıyor, eğer E-Ticaret Sitesi yönetmek veya idare etmek külfetli diyorsanız o zaman sizin ürünlerinizi Sosyal Medya aracılığı ile nasıl dağıtabileceğinizi planlıyor. Çeşitli iletişim yolları ile ürün satış yöntemlerinizi oluşturuyor. Kısa süre içerisinde siparişleriniz daha çok, üretimizin daha fazla ve karnızda bir o kadar çok oluyor.

Reklam Danışmanlığı doğru stratejiler uygulanarak yapılması gereken bir çalışmadır. Google, Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest ve daha bir çok sosyal medya ağı için ayrı ayrı çalışma yöntemleri bulunmaktadır. Lütfen bu yöntemler için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

 • Sosyal Medya’da Reklam Nasıl Verilir?

Her sosyal medya platformunun farklı reklam platformları bulunmaktadır. Bu nedenle dilerseniz size hızlı ve kolay şekilde reklam verebileceğiniz yöntemler sunabiliriz. Lütfen bu konuda yardım almak için sitemizin alt kısmında bulunan Chat bölümünden yada yine alt kısımda bulunan telefon numaralarından bize ulaşın. Lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Almak istediğiniz her hizmet için size detaylıca bilgi verilecektir.

Günlük 100 TL bütçeye sahip reklam da 10,000 TL’ye sahip reklam da bizim için aynı stratejiler ile planlanır. Ancak her ikisinin de yayın gücü farklıdır. Bu nedenle Reklam Bütçenizin hiç bir önemi yok. Lütfen reklam vermek istediğiniz alanı seçin ve bizimle iletişime geçin size her konuda yardımcı olamk için 7/24 buradayız.