E-Ticaret Google Analytics İzleme Kodu Nasıl Eklenir?

No Comments

E-Ticaret Google Analytics İzleme Kodu Nasıl Eklenir? E-Ticaret sitelerinin müşteri takibinden tutunda, kullanıcı takibine kadar, online olarak kullanıcıların hangi sayfada yoğunlaştığı. Sırası ileülke girişleri, kullanıcıların geldiği siteler, problemler ve daha bir çok şeyi takip edebileceğiniz bir sistemden bahedeceğiz bu gün.

E-Ticaret Google Analytics İzleme
Öncelikle E-Ticaret Sitenizi Google Webmaster Araçları bölümüne ekliyorsunuz. Yazımızda verdiğimiz linke tıklayarak bu işlemi yapabilirsiniz.

Google Webmaster Araçları Ne İşime Yarayacak?
Google Web Yöneticileri için tasarlamış olduğu bu sistem sayesinde sitenizde oluşan her türlü gelişmeyi takip edeceksiniz. Bunun anlamı, hatalı sayfalar, tasarım hataları, title, keyword, descriptions gibi ayarlarda da size yardımcı olacaktır. Google Webmaster Araçları olmadan da Analytics kodu kullanabilirsiniz. Ancak bu biraz anlamsız ve saçma olabilir. Nedeni ise sadece kullanıcıyı takip etmek bir site için yeterli değil. Sitede oluşan hataları da takip etmeniz gerekir. Kullanıcıların ulaşamadığı sayfalarda da sorunları düzelterek yoğun kullanıcı girişlerini kontrol altına almalısınız.

E-Ticaret Sitesi İçin Hata Ayıklama Önemli mi?
Bu sorunun cevabı tabiki evet! Ancak şöyle bir şey de var, örneğin bir ürünü yayından kaldırdınız, ancak en çok trafiği o üründe alıyorsunuz, o zaman yapmanız gereken url’yi o ürüne eş değer bir başka url ye kalıcı olarak yönlendirmek. 301, 302 yada 307 yönlendirmeleriini kullanarak kalıcı yonlendirme yapabilirsiniz. Bu yönlendirme protokolleri htaccess dosyası ile yapılmaktadır. Kolay ve en hızlısı bu araç sayesinde gerçekleşir. Ayrıca eğer PHP bir yapı kullanıyorsanız PHP yönlendirmesi de yapabilirsiniz. Bu trafik ve müşteri kaybınızı engeller.

Analytics’e E-Ticaret Sitemi Nasıl Eklerim?
Google Analytics’in site ekleme bölümüne BURADAN ulaşabilirsiniz. Google Analytics bölümüne sitenizi ekledikten hemen sonra bir kod verecek. Bu kodu Head yada Body arasına kullanmış olduğunuz yapı gereği eğer php ise header.php bölümunde metaların altına koymanız yeterli olacaktır. Herhangi bir yer olabilir uygun olmak kaydıyla. Sadece tek bir sayfayı takip etmek istiyorsanız o zaman da örneğin: index.php yi takip etmek istiyorsunuz çünkü siteniz TEK SAYFA o zaman index’de uygun bir yere koyabilirsiniz. PHP içinde html için de aynı kodu kullanmanız da sakınca yok. Browser her iki şekilde de bunu görecektir.

Diyelim ki ana sayfada kod yoğunluğu olmasını istemiyorsunuz ve sorguyu ana sayfaya değil de başka bir PHP dosyasına vermek istiyorsunuz. O zaman analytics.php adında bir dosya oluşturup bu dosya içerisine kodu yapıştırın. Daha sonrada tüm sayfaların çekebilmesi için PHP dosya çekim kodunu kullanın. Böylece header.php ye direct olarak dosyayı şektiğiniz için tüm sayfalarda görünecektir. ancak ana sayfanızı yormadan bu işlemi yapacaktır sadece kendisine ait olan php dosyası ile çalışır.

E-Ticaret Sitemde Girişler Düşük Görünüyor!
Kodu eklemeniz ile birlikte online girişler aktif olmaya başlar, ancak sadece kodu eklediğiniz andan itibaren olanlar diyelim, sitenizde 1000 kişi var ama hiç birini görmüyor sistem o zaman sadece bir kereliğine header.php bölümüne 300 saniye sonra refresh yapması için bir kod ekleyin. Bütün sayfaları otomatik olarak refresh edecektir. Bu çalışmayı forum blog gibi yerlerde yapmayın nedeni ise o sırada yazı yazanların yazıları boşa gidebilir. Aktif olan sitelerde kullanmayın bu söylediğimi. E-Ticaret Siteleri için kullanılabilir. Orda da alım yapan kullanıcı var ise onların alım yapma esnasında olabilecek bir yenileme sorun yaratabilir. Bu yüzden sitede kullanıcı azken yada sepetinizde kullanıcı yokken bu işlemi yapın.

 

Yorum Yazın

No Comments