E-Ticaret Fiyatları Konusunda Tutarsızlık.

No Comments
E-Ticaret

Bü gün sizlere E-Ticaret Fiyatları konusunda tutarsızlık konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Ülkemizde bir çok E-Ticaret Yazılımı satan firma bulunuyor. Bir çok firma kendi e-Ticaret yazılımını sattığını iddia etse de ne yazıkki durum öyle değil. Sizlere bu konuyu biraz açalım. Her E-Ticaret Sistemi kendi içerisinde farklı bir yapıya sahiptir. Birazdan sizlere bu konudan bahsedeceğim ancak bunun yanı sıra E-Ticaret Yazılımlarının temel özellikleri asla değişmez. Tüm e ticaret yazılımları aynı temel özellikleri taşır. Bu nedenle birbirinden ayırt etmeniz ne yazıkki o kadar da mümkün değil.

Ülkemi genelinde e-Ticaret yazılımı son zamanlarda ciddi oranda yükseldi. Nedeni ise, normal satış pazarından daha ciddi bir gelir elde ettiriyor olması. Bunun hasabiyle bu pazarda yerini almak isteyenler için de bir çok firma türedi. Sektör anlamında bize dahil bir sektör değil iken günümüz şartları ve bir çok e-Ticaret Fiyatı kirliliği olduğunu gördük. Bu sektörde de hizmet vermek adına karar aldık.

Yıllık Lisans İle Satılan e-Ticaret siteleri
Bu yazılımlar genellikle kendi ürettikleri yazılım altyapısını kullanırlar, ya da farklı bir yazılımı alarak bir çok modifikasyondan geçirip tek bir altyapı üzerinden size sunum yaparlar. Ancak bu altyapının tasarımı zor ve html tabanlı olmasından dolayı kolayca istediğiniz tasarımı ekleyemezsiniz. İstediğiniz bir tasarımı eklemek istediğiniz de ise, karşınıza uçuk rakamlarda tasarım entegrasyon ya da dizayn ücreti çıkarabilirler. Uçuk rakamlarda diyorum; bütçenizi bilmiyorum. Ancak yeni başlayanlar ve sıradan bir esnaf için külfetli olabilir. İmkanı olanlar için bir şey diyemeyiz.

e-Ticaret sanal ortamda oluşturulan bir pazar ve bu pazarın en önemli avantajı aylık yada yıllık kira ödeme zorunluluğunun olmamasıdır ve dükkan gibi vergi yükü vb yüklerden sizi kurtarır. En cazip koşul bu olmalı. Şayet size istemiş olduğunuz geliri sağlıyor ise ve akıllara zarar bir hizmet veriyor ise evet bu bedel alınabilir. Ancak siz telefon açtığınızda size ikinci sınıf insan muamelesi yapıyor ise, işte o zaman aldığı paranın her kuruşu haramdır.

e-Ticaret de satış sonrası diye bir kavram oluşturduk. Bu kavram herkesin benimsemesi için oldukça önemli. Satış sonrası destek sınırsız olmalı. Yeni başlayanlar için hemen herşeyi dizayn edip kendisine hazır kurulu, hiç bir sorun yaşamadan, sadece ürün ekleyip satabileceği bir sistem kurmalısınız. Kategorileri, ürün ekleme örnekleri ve daha bir çok konuda anlamadığı her özellikte kendisine hizmet vermelisiniz ki müşteri memnun kalsın.

Bir çok firmadan bize geri dönüşler oldu, bunlardan en can sıkıcı olanı ise halihazırda çalıştıkları firmaya ödedikleri para. İnsanlar bir kere ödedim bir daha aynı miktarda para cebimden çıkmasın diye ne yazıkki firmada kalıyorlar. Ancak bunun içinde bir çözüm üretiyoruz. Yakın zamanda yayınlayacağımız bir sistem sayesinde sadece tek bir tıkla istediğiniz sistemden açık kaynak kodlu yazılımımız olan E-Ticaret Geliyoo’ya geçebileceksiniz.

Bu sayede hiç bir yere bağlı kalmadan sadece kendi sitenizi tek bir tıkla kurma imkanı bulmuş olacaksınız.

Buna ilerleyen zamanlarda yer vereceğiz, şu anda bitmek üzere ancak yayın zamanı kesinleşmiş değil. Bu nedenle bu konuyu geçiyorum.

Fiyat karmaşasında ikinci konu ise 250 TL’ye e-Ticaret Sitesi 500 TL’ye e-Ticaret Sitesi 1000 TL’ye e-Ticaret Sitesi diye bangır bangır reklam verenleri görüyoruz.

Şimdi size bir soru: Bir hosting en az 100 dolar. SSL 10 Dolar Statik IP 10 dolar buda en dandik SSL ve ip. Az bi kaliteli kullanmak isterseniz fiyat 39 99 diye artar. Şimdi kafadan zaten 500 TL gitti. Bu adam nasıl 250 TL’ye E-Ticaret Sitesi kurabilir? Bu nasıl bir sahtekarlık anlayışıdır ben bilmiyorum. Eğer bilen varsa söylesin.

Bu şuna benziyor, çikolata reklamında yanmış balata yağı kullanırlar, ya da süt reklamında tutkal insanlar da onu süt ve çikolata zanneder. Halbu ki gerçekte o başka bir şeydir.

Siteyi 250 ye 500’e alıyorsunuz adam başlıyor e bunun modülü yok. Hangi modül şu o 500 TL e bunda tema da değişicek e oda 500 TL ya bunun site mapı seosu vs bir şeyi yok mu he onlar mı onlar da 1000 Tl kadar tutar E hosting de alan bitti ekleriz abi ayıpsın 75 dolar. E Trafik yetmedi, aa o çok pahalı 100 dolar,bide aylık! aylık fark etti şimdi. Ya ben şöyle bir şey olsun istiyorum sitemde şu sitede var bende yok. 250 ye aldığın site anca bu kadar olur abi ne bekliyordun taklamı atsın. Ulan dengesiz bana 250 ye site yapıyorum dedin ben sana 5000 lira para ödedim. E abi onlar site için değildiki ödenmesi gereken şeylerdi. Hımm şimdi burda bir tezat var, ufak ufak geçiriyoruz acıtmıyor olayı devreye giriyor sanırım.

Ucuz Etin Yahnisi Yenmez. Ancak bunlarla uğraşırsınız ve verdiğiniz parada çöpe gider hiç bir şey elde edemeden kapatırsınız siteyi ve internetten soğursunuz. Lanet olsun deyip bu işe girmekten bu ve bunun gibi kişi ile firmalardan dolayı diğerlerini de yargılarsınız.

Şimdi sizlere bir şey açıklayalayım, açık kaynak kodlu yazılımı kullanmak tabiki ücretsiz, ancak bunu konfigüre etmek ve kullanışlı hale getirmek kesinlikle ücretsiz olacak bir iş değil. Burada verilen emeğin her dakikanın hesabı yapılarak ödeme yapılır. Bunu ucuza da yapan olur pahalıyada bu sizin tercihiniz. Kesinlikle bu konuda sizi yargılayamaz kimse. Ancak herşeyi açık açık en baştan doğruca söylemek var. Yapılan her işlemin ayrıntısını vermek olabilecekleri önceden aktarmak müşteriyi doğru şekilde bilgilendirmek var.

Müşteri’de sütten çıkmış ak kaşık değil hani, kendini bilmeyen müşteriler de yok değil. Örneğin size ödediği para ile sizi satın almış gibi hareket eden bir çok insan var. Onlarada gereken şekilde ilgi ve alaka gösterilir. Bir hizmet aldıysanız bu parayı iade alamazsınız. Çünkü hizmeti geri veremeyeceğiniz için parayı da geri almanız söz konusu değildir. Bu nedenle alacağınız hizmet ile firmayı iyi seçmek zorundasınız.

Kendini bilen müşteri, kendini bilen kişi, kurum ve kuruluş her zaman kazanır, asla kaybetmez. Harcadığı paranın tam karşılığını alarak amacına ulaşır. Türkiye’de hiç kimsede olmayan bir çok özelliği beraberinde sunduğumuz bir gerçek. Henüz kimsenin bir sisteme Mobile App Entegre ettiğini görmedik. Biz ise bunu başaran ilk firma özelliğine sahip olacağız.

Sizlere daha sağlıklıklı bilgi verebilmemiz için merak ettiğiniz konuları bize sorun bu haber kaynağına üye olun ve bizi takip edin.

 

Yorum Yazın

No Comments