Artık E-Ticarete Geçme Zamanınız Gelmedi Mi?

1 Comment
E-Ticaret Sitesi

Artık E-Ticarete Geçme Zamanınız Gelmedi Mi?

Şirketinizi, dükkanınızı, ürettiğiniz ya da sattığınız ürünleri E-ticaret ile tanıştırmanın zamanı geldi de geçiyor. Günümüzde E-Ticaret Sitesi olmayan kuruluş neredeyse kalmadı diyebiliriz, daha hızlı, daha güvenli ve peşin satış protokollerine dayanan bir anlayışı bulunuyor E-ticaret’in.

Veresiye defterlerini rafa kaldırma zamanı geldi.

Firmalar eskiden muhasebe kayıtları için, yani mali işlerinde defter tutarlardı, aslında satışın yapıldığında zaman zaman tutmadıkları kayıtlar yüzünden oldukça başı ağrırdı. Şimdi ise artık tek bir merkezden bir çok şeyi yönetebilme becerisine sahip yazılımlar bulunuyor, muhasebe programları ve daha bir çok yazılım. Kayıtlar için size yardımcı olabilecek ve bilgileri uzun süre yorulmadan ve kısa sürede ulaşabileceğiniz şekilde planlayan yazılımlar.

E-Ticaret Sitesi‘de aslında sizlere sunulan bu değerli fırsattan sadece bir tanesi, nedeni ise E-Ticaret Sitesi Yazılımı sadece satış kaydı tutmaz. Aynı zamanda E-ticaret müşteri kaydı, E-Ticaret fatura kaydı, E-Ticaret ürün kaydı ve daha bir çok kayıt tutar. Dilerseniz bu kayıtlara bir göz atalım ve E-ticaret’in firmanız için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlayalım.

  • Çevrim-içi E-ticaret Fatura Kaydı: Bu kayıt sayesinde kullanıcılarınızın eklemiş olduğu ve onaylamış olduğu E-posta adreslerine, satın alınan ürün ya da ürünlerin PDF formatında fatura kopyasını oluşturularak gönderilmesine olanak tanır. Bu fatura kopyası istenilen kişi kadar yere yollanabilir. Örneğin: Bir kopyası muhasebeye, bir kopyası ürünü alan kullanıcıya, bir kopyası mali departmana yada ürünü gönderecek olan tedarikçi firmaya gibi. Bu fatura yazma derdini ortadan kaldırdığı gibi, aynı zamanda kağıt sarfiyatı olmasını önlemek için uygun bir yoldur.
  • E-Ticaret Müşteri Kaydı: E-Ticaret Sitelerine kayıt olan müşteriler, telefon, adres, E-posta adresi, kişisel bilgilerini vermek zorundadır, bu bilgilerin doğruluğu konusunda hassas davranırlar, nedeni ise aldıkları ürünün doğru ve en hızlı şekilde kendilerine ulaşmasını istemeleridir. Bu nedenle kayıtlar doğru şekilde tutulmuş ve kalıcı şekilde size yeni bir ürün satış potansiyeli oluşturmuştur. Nasıl yeni? Bir ürün çıkardınız, ya da yeni bir ürün geldi, elinizde bulunan kişilere toplu mail göndererek bu kişilerin bu ürüne ilgi göstermesini sağlayabilirsiniz.
  • E-Ticaret Ürün Kaydı: Ürünlerinizin çevrimiçi olarak kaydedilmiş olması, bu verinin her zaman kullanılabilir olarak elinizde durması sizin için oldukça önemli, nedeni ise çevrimiçi satış yapılan sitelerde bazı sitelerin ürünlerinizi kendi sitelerine ekleme olanağı bulunuyor. Örneğin sizde olan ama kendisinde olmayan ve üretemediği bir ürünü ya da ürünleri sitesine almak için XML adı verdiğimiz bir taşıma yöntemi ile ürünleri sizin sitenizden diğer bir siteye taşıyabilir. Bu sayede yapılan satışlarda siz kar etmiş olursunuz. Elinde olmayan ürünü sizden alacağı için satışlarınızda XML entegrasyonu sağlama olanağınız bulunuyor. Bunun için bir çok örnek bulunuyor lütfen E-Ticaret Sitesi Modülleri bölümünü ziyaret ederek diğer modül ve özellikler hakkında bilgi alınız.
  • E-Ticaret Mobil Uygulama: Oldukça hassas bir dönemde hemen herkesin her genç ve yaşlının akıllı telefon kullandığını düşünüyoruz, şu anda Türkiye’de 52 Milyon kişi Mobil İnternet kullanıyor, E-Ticaret gün geçtikçe değişiyor ve yenileniyor, her yenilik geride bırakılmaya mahkum birer eskilik haline geliyor. Mobile artık hayatımızın bir parçası, hemde vazgeçilmez bir parçası, o kadar bağlıyız ki neredeyse o olmadan hiç bir yere gidemez haldeyiz. Dolayısıyla her fırsatta sarılıp yeni çıkan bir şeyler var mı diye bakma telaşına düşüyor kullanıcılar. E-Ticaret Mobil Uygulama artık bir E-Ticaret Sitesinin olmaz ise olmazları arasında bu nedenle sizlere önerimiz eğer bir E-ticaret Sitesi açmayı düşünüyorsanız mutlaka mobil uygulama olmasına ya da mobile uyumlu olmasına özen gösterin.
  • E-Ticaret Blog ve Tanıtım Çalışmaları: Bir ürünün kullanımını anlatmak için herkese tek tek firmada eğitim vermek ya da anlatım yapmak yerine, bir video hazırlayıp yayınlayabilir ve blog sayfanızda nasıl kullanılacağı konusunda bilgi verebilirsiniz, hazırladığınız bu videoyu video sitelerine ekleyerek daha çok kişinin ürünlerinizden haberdar olmasını sağlayabilirsiniz, artık bu SEO açısından da oldukça önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Sadece bunlarla da sınırlı değil, blogunuzda firmanız hakkında bilgiler, aktiviteler ve bir çok özel çalışmadan bahsetme şansınız bulunuyor, toplu olarak yapmış olduğunuz anlatımlar ile kişilere ve kitlelere kolayca ulaşmanın yoludur blog E-Ticaret Blog sayfamızda şu anda bu yazıyı okuyor olduğunuz gibi.
  • E-Ticaret Ürün Stok Takibi: Muhasebe programları aracılığı ile de yapmış olduğunuz bu işlemde asıl güzel olan şey E-Ticaret Sitenizi Muhasebe Programınıza ekleyebiliyor olmanızdır. Böylece hem satılan ürünler stoktan anında düşmüş oluyor, hemde stok takibi yaparak güncel verilerinizi kontrol edebiliyorsunuz. Elbette bunların hepsi ciddi zaman alıcı bir işlem süreci gerektiriyor ancak bir kurulum yapıldıktan sonra kesinlikle bir daha desteğe ihtiyaç duymayacağınız şekilde düzenlenebiliyor. Güncelleme yapılmadığı sürece sorun yaşamayacaksınız ancak güncellemelerin de gereli olduğunu düşünürsek zaman zaman aksaklılar olabilir.
  • E-Ticaret Yatırım Alma Şansı: E-Ticaret bir çok firma gibi sizinde yatırım almanıza olanak sağlar, nasıl mı? Satış grafiğiniz oldukça iyi, büyümek ve büyütmek istiyorsunuz ancak ne yazık ki elinizde yeterince sermayeniz yok, kar ediyor, ürünlerinizi satıyorsunuz ancak daha ciddi bir potansiyel yakalayarak geliştirmek için yeterli sermayeyi toplayamıyorsunuz. İşte bu esnada yatırımcılar ile görüşebilir, yatırım desteği alabilirsiniz. Ürünü daha çok üretmek için makine ya da artık hangi araç gerekiyorsa, sunucu desteği, personel ve idare desteği gibi bir çok destek almanızın yanı sıra, almış olduğunuz yatırımcı ile de işinizi dünya pazarına açıp globalleşme şansına sahip olursunuz. Elbette bu kısa sürede olabilecek bir işlem değil, ancak bu şansınız var, kesinlikle eğer benzersiz bir ürün satıyorsanız bu konuda şansınız daha da yüksek.

E-Ticaret Sitesinin Avantajlarını saymak ile bitirmek oldukça zor, şimdilik sizlerle bu kadarını paylaşıyoruz, diğer yazılarımızda da daha detaylı şekilde E-Ticaret Sitesi ve Sanal Mağaza konusunda daha detaylı bilgiler sunmaya çalışacağız.

Saygılarımızla…