Alışveriş sitesi açmak istiyorum!

No Comments
Alışveriş sitesi açmak istiyorum

Alışveriş sitesi açmak istiyorum diyen bir çok müşterimiz bulunuyor, ancak nereden başlayacaklarını bilmiyorlar. Online alışveriş sitesi kurmak için ne kadar sermaye gerektiğini bilmedikleri için. Bu konuda sürekli olarak cevap arıyorlar. Geliyoo olarak sizlere bu konuda net ve bir o kadar kesin conuç alabileceğiniz bilgiler vermeye çalışacağız.

Soru: Alışveriş sitesi açmak için nelere ihtiyacım var?

Cevap: Eğer bir üretici iseniz, yani herhangi bir ürünü perakende yada toptan şekilde satabiliyorsanız ve şirket olarak bu işi yapıyorsanız o zaman işiniz daha kolay. Fakat eğer bir üretici değil ve bu işi bireysel olarak yapmak istiyorsanız. O zaman da sizin için tedarikçi firmalar ile çalışmak veya tanıdığınız bir firmanın ürünlerini internet üzerinden satmak kalıyor. Bireysel olan satış stratejileri ile, şirket satış stratejileri kesinlikle aynı olmayacaktır. Satış prensipleri de farklı olduğu için tedarikçi firma ile yapacağınız anlaşmalara dikkat etmelisiniz. Yani ilk olarak satışa başlamak için bir ürün portföyüne ihtiyacınız var. Bu herhangi bir alanda olabilir.

Online ALışveriş sitesi kurmak

Online ALışveriş sitesi kurmak

Soru: Online alışveriş sitesi kurmak için kaç para gerekiyor?

Cevap: Bu her firmada farklı sonuçlar çıkarabilir karşınıza, bir firmada 250 TL iken diğer bir firmada 5000 TL’ye bu işi yaptırabilirsiniz. Peki neden böyle? e-Ticaret sitesi firmalarının ortak özelliği yazılım, hosting, tasarım ve internet üzerinden para kazanmanıza yardımcı olacak olan online satış mağazanızı size açmayı sağlayan firmalardır. Ancak her birinde prensip ve yazılm alt yapısı farklıdır. Dolayısıyla her firma kendine en uygun yazılım altyapısını bulmuş ve bu yazılım üzerinden satış yapmaya başlamıştır.

Fiyatların çok farklı ve ciddi aralıklarla olmasının nedeni bazı firmalar yapacakları yada yaptıkları çalışmaları gizleyerek çalışmayı tercih ediyorlar. Standart bir e-Ticaret sitesinin temel ihtiyaçlarını vermeyerek ₺ 250,00 TRY  fiyat vererek sizlere aslında temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir site vermezler. Bazı firmalar ise sizlere  ₺ 4250,00 TRY fiyat vererek size tüm temel ihtiyaçları ve hatta belki bir yıllık gidebilecek masrafları da düzenleyerek bu yazılım desteğini sunarlar. Dolayısıyla ₺ 250,00 TRY  ye açmış olduğunuz e-Ticaret sitesi ile ₺ 4250,00 TRY açmış olduğunuz e-ticaret yazılımı arasında ciddi farklar oluşur.

₺ 250,00 TRY  alacağınız site size sürekli masraf çıkarır. Küçük küçük ödemeler sayesinde e-Ticaret yazılımını yüksek bir maliyete çıkarmanıza neden olur. Bu öyle bir hal almış durumda ki ülkemizde alışveriş sitesi açmak istiyorum diyenlerin en çok düştüğü hataların başında geliyor. Bu nedenle dikkat etmeniz gereken konu sitenin fiyatı ve size neler verdiğidir.

₺ 4250,00 TRY satılan bir e-Ticaret sitesi de size aynı şeyleri yapabilir. İnternet sitesi her zaman trafik yer, yemiş olduğu trafik size aylık ve yıllık bazda sunulan limitlerdir. Bu limitleri aşmanız durumunda size çeşitli ödemeler çıkarabilirler. Örnek: Sitenizi açtıklarında size sundukları aylık yada yıllık trafik limiti 1000 GB olabilir bu yaklaşık 1 TB’a eşit bir trafiktir. Ancak sürekli çalışan bir site bu trafiği bir iki ayda tüketebilir. Yani sonrasında cebinizden ödemeye başlayacaksınız. Trafik ücreti harcanan band yani limit aşımına göre fiyatlandırılır. Böylece aylık olarak 100 GB’lık bir trafik yeseniz bile  ₺ 350,00 TRY masraf çıkaracaktır.

Ülkemizde internet trafik ücretleri oldukça yüksek bu nedenle bunu sizden tahsil edeceklerdir. İster satış yapın ister yapmayın trafiği aştığınız zaman bu parayı ödemek zorundasınız. Ayrıca ben en düşük trafiği yazdım aylık olarak 500 GB’lık bir aşım gerçekleştirecek olursanız. Ödeyeceğiniz rakam  ₺ 2250,00 TRY olacaktır. Yani ₺ 4250,00 TRY açmış olduğunuz internet sitesi size yıl sonuna geldiğinizde yaklaşık olarak  ₺ 22250,00 TRY yi bulan rakamlara ulaşabilir. Ayrıca bir de yıllık olarak kira bedeli ödediğinizi unutmayın!

Online Satış Sistemi

Online Satış Sistemi

Soru: Peki Alışveriş sitesi açmak istiyorum ne yapmalıyım?

Cevap: Yıllık ödeme ile olan yazılımlar yerine tek seferlik ödeme ile alabileceğiniz ve size ait olabileek yazılımları tercih etmelisiniz. Yazılımın size ait olması çok önemli, e ticaret firmalarının büyük bir çoğunluğu size datanızı vermeyebilir. Yani ürünlerinizi XML çıktısı ile almanız dışında hiç bir data vermeden size kapıyı gösterebilir. Buna dikkat etmelisiniz. Size tavsiyemiz e-Ticaret fiyatları bölümünden açıklamalarımızı okuyabilirsiniz. Aylık cüzi masraflar olacaktır bu masraflar temel servis giderleri ve trafik aşım ücretleri olarak sınıflandırılabilir. Ancak bu ödemeler  ₺ 100,00 TRY veya ₺ 250,00 TRY  yi geçen ödemeler olmaz. Bu nedenle dikkat etmeniz gereken aylık küçük sabit ödemeleri olması ve tek seferlik bir ödeme olması. Yıllık olarak hosting ödemesi dışında yıldan yıla site hirası ödemeyeceğiniz bir sistem üzerinde yoğunlaşmalısınız.

Soru: Alışveriş sitesi açmak istiyorum bu kadar zor mu?

Cevap: Tabi ki hayır. Burada bahsetmiş olduğumuz sektörde yaşayabileceğiniz zorluklardan bahsederek size olası problemlere karşı uyardık. Bir işe başlamadan önce karşınıza çıkabilecek zorlukları şimdiden anlattık. Bu elbette size değişik düşünceler oluşturmuş olabilir. Ancak zorluklar karşısında yılmamak internetin ilk kuralıdır. Çünkü rakipleriniz olacak, rekabet edeceğiniz ortamda sizin karşınıza çıkacak olan rakipler sizden daha güçlü olabilir. Bu sektör de en çok önemli olan şey doğru stratejileri uygulamak. Doğru adımlar atarak, doğru firmalar ile çalışmak şimdi sizlere bahsedeceğimiz ayrıcalıklar ile sunduğumuz özellikleri sizlerle paylaşacağız.

Alışveriş sitesi açmak istiyorum

Alışveriş sitesi açmak istiyorum

e-Ticaret Geliyoo Özellikleri

  • SEO uyumlu e-Ticaret yazılımı: (Temel seo kurallarının tamamını içeren altyapı hazır olarak sizlere sunulmaktadır)
  • Yönetici paneli kolay kullanım: (Sitenizi yönetmek için Türkçe olarak ayarlanmış temel yazılım ve kolay kullanımlı ara yüzü ile etkin kullanım kolaylığı)
  • Modül Entegrasyonu ve Tasarım: (İstemiş olduğunuz özelliklere ait modül ve tasarımlarınız için hızlı çözümler)
  • Sanal Pos Entegrasyonu: (Müşterilerinize özel ödeme seçenekleri sunabileceğiniz sanal pos PAYU, İyzico, Türkpos gibi firmaların altyapısı)
  • Eğitim ve Ürün Entegrasyonu: (Sitenizi anlamanız ve daha kolay kullanabilmeniz için 2 saatlik eğitim ve kategori düzenlemesi yardımı)
  • Google Reklam Platformlarına Entegre: (Google Adwords, Merchant, Adsense gibi platformlara entegre sistemler)
  • Facebook Reklam Platformlarna Entegre: (Facebook Ads, Ürün Reklamı, Sayfa Beğeni Reklamı, vb.. reklamlar için hazır altyapı)
  • Instagram Reklamları ve Reklam Modelleri: (Instagram üzerinde görsel reklamlarınızın değişik paylaşım yöntemleri ve reklamları)
  • e-Ticaret Danışmanlık Hizmeti: (Bilmediğiniz her konuyu bize danışabilirsiniz, e-ticaret konusunda herşey)
  • Tek Seferlik Ödeme ile e-Ticaret Sahibi Olun: (YILLIK KİRA BEDELİ YOK, EKSTRA ÜCRET YOK, KAFANIZI KARIŞTIRAN PAKETLER YOK) 

Yuklarıda bahsetmiş olduğumuz reklam modelleri modül ve bazı çalışmalar aracılığı ile yapılmaktadır. Bu modül ve çalışmalar için site dışında bir çalışma olduğundan ücretli olan modellerdir. Lütfen konu hakkında bilgi alın.

Sayfamızda bulunan Online Chat bölümünden yada Sitemizin Alt Kısmında yer alan Telefon numaralarımızdan veya Mail yolu ile bizlere 7/24 ulaşablirsiniz. Lütfen bizlere danışmaktan çekinmeyin. Bilmek istediğiniz her konu için bize yazabilirsiniz. Alışveriş sitesi açmak istiyorum için lütfen bizimle iletişime geçin. Memnuniyetiniz bizim için önemli. Müşteri sadakat düzenlememiz ile sizlere daha iyi hizmet verebilmeyi planlıyoruz.

Saygılarımızla…

 

Yorum Yazın

No Comments