3D Kredi Kartı Güvenliği’nin E-Ticaret Sitesi İçin Önemi Nedir?

No Comments
E-Ticaret 3D Güvenlik

3D Kredi Kartı Güvenliği’nin E-Ticaret Sitesi İçin Önemi Nedir?
3D Güvenliği E-Ticaret Sitelerinde aslında olmazsa olmaz hale gelmeli, sizlere bu konudan biraz bahsedelim ve 3D Güvenlik Doğrulamasının neden bu kadar önemli olduğunu anlatalım.

3D Security (Güvenlik) Nedir ve Nasıl Çalışır?
Kredi Kartı sistemine sahip e-ticaret firmalarının kredi kartı güvenliğini arttırmak için kullanmış olduğu bir yöntemdir. Aslında bunu Kredi Kartına bağlı bankalar yapar, bankalar müşteri güvenliğini en üst düzeye çıkararak hem kendilerini hem de müşterilerini güvence altına alırlar. Bunu yapmanın çeşitli yolları vardır, mail doğrulaması, sms doğrulaması ve arama gibi.

3D Güvenliği E-Ticaret Mail Doğrulaması
Banka müşterisinin vermiş olduğu özel bir maile kod gönderir, bu benzersiz kodu alışveriş sırasında müşteri karşısında çıkan güenlik ekranına girer ve bu işlemi kredi kartı sahibi olarak ben yapıyorum demek anlamına gelir.

3D Güvenliği ve SMS doğrulaması
E-Ticaret Sitesi’nin de bağlı olduğu programlama ile 3D Security ekranına yönlenir, kısa bir süre içerisinde müşteriye ait cep telefonuna kısa mesaj ile bir kod gelir ve bu kod sayesinde müşteri kendi kartı ile alışveriş yaptığını doğrular. Bu işlemden sonra teyit alınmaz direk olarak ödeme yapılır. Müşteri telefon doğrulama işlemi ile yapılan işlemler şahsi telefon kaydına gönderilen SMS’in başkası tarafından okunması mümkün olmayacak şekilde tasarlandığı için 3D Güvenlik doğrulaması ile teyit alınır. Bu işlem en çok kullanılan yöntemdir.

3D Güenlik Doğrulaması Telefon Araması İle
Bankaların özel müşterileri için tasarladığı bir yöntemdir, bu özel birişlem gerektiren durumlarda ve yüklü alımlarda yapılan bir doğrulamadır. Bu doğrulama için bankanızla görüşebilirsiniz. Tüm bu işlemler için hem bankadan almış olduğunuz kredi kartınızın hem de alışveriş yaptığınız sitenin 3D güvenliğe uyumlu olması gerekir.

Müşterisi olduğunuz banka ile görüşerek hem e-ticaret sitesi sahibi olarak hem de müşteri olarak 3D Güvenlik doğrulamasını açtırabilirsiniz. Bu sizi ve müşterilerinizi koruma altına alacak en önemli koruma yöntemlerinden biridir. SSL kullanımı kadar önemli olan bu sistemi için lütfen ilgili konular hakkında bilgi almak için bize yazın.

 

Yorum Yazın

No Comments